Slovakia

Európska únia preplatí aj prepravu zdravotníckeho tovaru, lekárov a pacientov

Uviedla to vo štvrtok Európska komisia (EK).

Ilustračné foto — Foto: TASR/Vladimír Benko/MV SR

Brusel 18. júna (TASR) - Členské krajiny Európskej únie môžu žiadať o dodatočné finančné zdroje cez nástroj núdzovej podpory na prepravu základného tovaru, lekárskych tímov a pacientov nakazených novým typom koronavírusu. Uviedla to vo štvrtok Európska komisia (EK).

Komisia spresnila, že nové financovanie dopĺňa formu finančnej podpory, ktorá je už dostupná prostredníctvom Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany a dodávok osobných ochranných prostriedkov cez nástroj rescEU, ktorý je súčasťou tohto mechanizmu.

V rámci pilotnej operácie pomohli Bulharsku

Vo štvrtok bolo v rámci pilotnej operácie úspešne dodaných viac ako sedem ton osobných ochranných prostriedkov do Bulharska. Súčasťou nákladu bolo viac ako 500 000 ochranných rúšok, ktoré nakúpilo Bulharsko, ale dopravné náklady hradila EÚ.

„Nástroj núdzovej podpory pomáha doručiť dôležité zdravotnícke vybavenie tam, kde je potrebné, a pomáha členským štátom pri preprave zdravotníckeho personálu alebo pri prijímaní pacientov z iných členských štátov, čím sa potvrdzuje európska solidarita,“ uviedol eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič v správe pre médiá.

Dodal, že po úspešnej preprave ochranných prostriedkov do Bulharska budú v nasledujúcich týždňoch nasledovať podobné dodávky aj do ďalších členských krajín Únie.

Pre nástroj núdzovej podpory na prepravu základného tovaru, lekárskych tímov a pacientov bol vyčlenený balík v objeme 220 miliónov eur. Financie sú určené najmä na prepravu zdravotníckych pomôcok na miesta, kde sú najviac potrebné; prepravu pacientov medzi členskými štátmi EÚ alebo z členských štátov Únie do susedných krajín, ak hrozí preťaženie zdravotníckych služieb; a na presun zdravotníckeho personálu a mobilných zdravotníckych tímov medzi členskými štátmi EÚ a zo susedných krajín do EÚ s cieľom pomôcť ľuďom, ktorí najviac potrebujú lekársku pomoc.

Európska komisia v stredu predstavila členským štátom postupy a kritériá na podávanie žiadostí o nové financovanie.

Rozsiahlejšie zameraný nástroj núdzovej podpory s rozpočtom vo výške 2,7 miliardy eur eurokomisia aktivovala 16. apríla. Má zaistiť flexibilitu pri zabezpečovaní meniacich sa potrieb, ktoré vznikajú pri uvoľňovaní ochranných opatrení prijatých počas koronakrízy, a pri aktivitách v prospech obnovy a prevencie.

Football news:

Saka has given 12 assists in all competitions this season. Only de Bruyne and Trent have more players in the Premier League
Solskjaer-Ake: Manchester United need a left-footed Central defender, keep it up
Simeone finished third in the number of games in La Liga at the head of one club
Aubameyang is the first Arsenal player since Henri to score 20+ goals in two consecutive Premier League seasons
Pep Guardiola: If Manchester City play Arsenal and Real Madrid the way they did with Southampton, they will be relegated
Lampard on 3-2 with crystal Palace: Chelsea should have killed the intrigue in the match. Willian and Pulisic were excellent
39-year-old belezoglu is the first player in the history of the Turkish championship to score in four decades