Virus Outbreak Britain Vaccine

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca. Foto: archívne, SITA/AP

Talianska vláda zablokovala export dodávky vakcíny proti koronavírusu od firmy AstraZeneca do Austrálie. Rozhodnutie sa týka 250-tisíc dávok očkovacej látky, ktorú vyrobili v závode AstraZeneca v Taliansku. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Je to po prvý raz, čo členský štát Európskej únie (EÚ) použil nové pravidlá bloku, ktoré umožňujú zastavenie vývozu, ak spoločnosť poskytujúca vakcíny nesplní svoje záväzky voči EÚ. Európska komisia podľa viacerých správ krok Talianska podporila. Rím sa na ňu v tejto veci obrátil už minulý týždeň.

Výrobné problémy

AstraZeneca smeruje k tomu, že počas prvých troch mesiacov tohto roka poskytne len 40 percent dohodnutej dodávky. Nedostatky pripisuje výrobným problémom.

V januári vtedajší taliansky premiér Giuseppe Conte označil omeškané dodávky vakcín od AstraZeneca aj firmy Pfizer za „neprijateľné“ a obvinil spoločnosti z toho, že porušujú ich zmluvy.

Jeho nástupca Mario Draghi, ktorý nastúpil do úradu vo februári, dáva prednosť zintenzívneniu očkovacieho programu a tvrdí, že pravidlá by sa mali uplatňovať dôsledne.

Taliansko to nekomentovalo

Taliansko, zatiaľ oficiálne svoj krok nekomentovalo, rovnako ani EÚ a AstraZeneca.

Austrália začala s očkovacím programom minulý týždeň, pričom používa látku, ktorú vyvinuli Pfizer a jeho partner BioNTech. Očkovaciu látku, za ktorou stoja AstraZeneca a Oxfordská univerzita, plánovala začať používať v piatok.