Slovakia

F1 už nebude ako predtým. Tímy súhlasili so znížením rozpočtového stropu

Rozpočtový strop sa v budúcej sezóne v motoristickom seriáli majstrovstiev sveta zavedie premiérovo. Konečná suma je výsledkom kompromisu, niektoré stajne ako Ferrari a Red Bull pôvodne odmietali stlačiť sumu pod 150 miliónov dolárov. Naopak McLaren patril medzi tie tímy, ktoré navrhovali znížiť rozpočtový strop až na úroveň 100 miliónov.

Tímy F1 sa dohodli na výške rozpočtového stropu aj pre ďalšie obdobie. V sezóne 2022 klesne o ďalších 5 miliónov na 140 miliónov dolárov a v rokoch 2023–2025 sa ustáli na sume 135 miliónov.

Aerodynamický hendikep

Okrem finančnej otázky, ktorá by mala pomôcť najmä menším tímom, vyrovnať sily v štartovom poli či prilákať nové stajne, je ďalšou témou aerodynamický vývoj. Podľa nového systému čím menej bude úspešnejšia stajňa, tým viac času bude môcť stráviť v aerodynamickom tuneli a naopak, víťaznému tímu v ňom oproti predchádzajúcej sezóne uberú čas.

Čas sa podľa BBC bude meniť v celkovom poradí o 2,5 %. To znamená, že tím, ktorý získa titul, môže v ďalšom ročníku stráviť v tuneli 90 % času z predchádzajúceho. V prípade poslednej stajne to bude 112,5 %.

Na rade je FIA

Novinka sa týka aj súčiastok vyrobených veľkým tímom (neovplyvňujúcich výkonnosť), ku ktorým budú mať tímy otvorený prístup.

Dohodu by mala ešte schváliť rada Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA), no to by mala byť iba formálna záležitosť.

Football news:

Ex-city defender Onuoha: I never felt safe in the US. If the police don't like it, you can lose your life
Barcelona wants to bring back 19-year-old Manchester City defender Garcia. The English are not going to let him go
Gianni Infantino: We must all say no to racism and violence. In any form
Barcelona for 4.5 million euros will buy 70% of the rights to 19-year-old forward Sao Paulo Maya
Martin Ødegaard: Sociedad wants to get into the Champions League is a dream. It's hard to fight Real Madrid and Barca, but we can fight the rest
Newcastle midfielder Longstaff is close to a move to Udinese. His salary will increase by more than 30 times
Milan defender Duarte was injured. This is the second injury at the club after resuming training