Slovakia

Firma Bentley si rezervovala antonovy na zaistenie plynulých dodávok

V prípade, že Británia sa s EÚ nedohodne, firma Bentley bude schopná zvládnuť 10-percentné dovozné clá znížením nákladov a čiastočným zvýšením cien.

Londýn 2. decembra (TASR) - Britský výrobca luxusných automobilov Bentley si predbežne zarezervoval päť nákladných lietadiel Antonov na zabezpečenie dodávok komponentov pre prípad neriadeného odchodu Británie z Európskej únie. Uviedla to firma v stredu na samite o budúcnosti automobilového sektora.

Vyjednávači pre brexit z Británie a Európskej únie sa usilujú uzatvoriť dohodu, ktorá by umožnila pokračovanie bezproblémových obchodných vzťahov medzi ostrovnou krajinou a zvyšnými 27 štátmi EÚ. Stále však majú výrazne odlišné názory na tri body - rybolov, spravodlivú hospodársku súťaž a riešenie sporov. Je tak možné, že Británia nakoniec odíde z EÚ po skončení prechodného obdobia (končí sa 31. decembra) bez dohody.

Automobilky sa preto snažia zabezpečiť si dodatočné zásobovacie trasy. Bentley, dcérska firma Volkswagenu, nakupuje 90 % komponentov v kontinentálnej Európe a na kontinent vyváža približne 24 % svojej produkcie.

Ako na samite o budúcnosti automobilového sektora organizovanom denníkom The Financial Times povedal šéf automobilky Adrian Hallmark, na pláne, ktorý má firme pomôcť zvládnuť odchod Británie z EÚ, pracovali dva roky. "Máme zarezervovaných päť lietadiel Antonov, ktoré by nám mali pomôcť pri preprave karosérií do Manchestru," povedal Hallmark. Zároveň dodal, že okrem leteckej prepravy karosérií firma výrazne zvýšila v Británii zásoby potrebných komponentov.

"V rámci systému just-in-time sme mali zásoby na dva dni. Teraz ich máme na 14 dní," dodal Hallmark s tým, že ide o 14 pracovných dní, teda zásoby majú fakticky na približne tri týždne.

V prípade, že Británia sa s EÚ nedohodne, firma Bentley bude schopná zvládnuť 10-percentné dovozné clá znížením nákladov a čiastočným zvýšením cien. To by bolo pre spoločnosť menej škodlivé než narušenie dodávok.

"Situácia sa dá zvládnuť, ak dodávky budú pokračovať. Zastavenie dodávok by bolo podstatne horšie než clá v dôsledku nedohody," povedal šéf Bentley.

Podľa Hallmarka spoločnosť plánuje tento rok predať viac než 10.000 áut. Výrazne by jej k tomu malo dopomôcť zotavenie dopytu na kľúčovom čínskom trhu. Predaj v Číne sa v porovnaní s obdobím pred pandémiou zvýšil o 35 % a v Európe a USA o 15 %.

Football news:

Mourinho on the double Ntombela: He's very creative. One of those who knows how to sharpen the game
Atalanta and Sevilla have agreed on the transfer of Gomez. The midfielder will fly to Spain on Tuesday
Laporta on Messi at PSG: I read that they have losses. We need to discuss what deals they can afford
PSG offered Ramos a contract for 45 million euros for 3 years (Onda Cero)
Nacho tested positive for the coronavirus. He was in contact with the patient earlier
Bale scored in the FA Cup for the first time since 2013. He has 4 goals in 13 games at Tottenham
Frank Lampard: I didn't have enough time to take Chelsea to the next level