Video ukazuje, ako užívateľ TikToku po odbočke vľavo nájde na zemi ležať kôpku kostí, hrdzavé železné putá a zvyšky bezpečnostnej prilby či dýchacej masky. O kuriozite informoval britský denník The Sun.

Hoci objav pôsobí na prvý pohľad skutočne hororovo, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o pozostatky zvierat, ktoré ulovili a zožrali zdivočelé černobyľské psy či iné dravé zvieratá, ktoré sa po exoduse ľudí stali dočasnými pánmi oblasti. Do brloha si pritom mohli odvliecť aj staré veci, ktoré za sebou nechali pôvodní obyvatelia Pripjate a pracovníci elektrárne Vladimira Iľjiča Lenina. Ťažko vysvetliteľné sú len kovové putá, ktoré však môžu byť v skutočnosti niečím úplne iným.

VIDEO Autentické zábery z Černobyľu zachytávajú evakuáciu aj pád helikoptéry:

Keď totiž komunisti po explózii a roztavení 4. reaktora dňa 26. apríla 1986 evakuovali Pripjať, Černobyľ a okolité dediny, ľudia, ktorí v oblasti žili, museli opustiť všetok majetok. V autobusoch odvážajúcich Ukrajincov preč sa nesmeli navyše prevážať ani zvieratá, a tak po havárii – vôbec najhoršej svojho druhu v histórii – ostali v Černobyli aj domáce zvieratá.

VIDEO černobyľského horiaceho reaktora bezprostredne po katastrofe:

K nehode reaktora č. 4 došlo počas záťažového testu, kedy vedenie elektrárne prikázalo technikom vypnúť bezpečnostné poistky. Reaktor sa prehrial, vybuchol a uvoľnil do atmosféry obrovské množstvo radiácie, ktorá zasiahla nielen Ukrajinu, ale aj susediace štáty vrátane Slovenska. Počet obetí černobyľskej jadrovej havárie nie je dodnes vyjasnený, pretože ešte roky po tragédii sa v oblastiach zasiahnutých radioaktívnym spadom rodili postihnuté deti, nehovoriac o ľuďoch, ktorí zomreli na zdravotné komplikácie, napríklad rakovinu.

Dnes, po 35 rokoch, je už oblasť bezpečná natoľko, aby tam mohli za prísnych bezpečnostných podmienok chodiť turisti.

Prečítajte si aj: