Slovakia

Gardisti ju premenili na miesto teroru. Z Patrónky deportovali takmer 8-tisíc Židov

Skoré marcové ráno 1942. Po bratislavskej Lamačskej ulici kráčajú tri osamelé postavy v kabátoch. Sestry si po prebdenej noci, plnej obáv a napätia, vyložili na plecia batohy a opustili rodičovský dom. Ulica, ktorá bola aj za bežných okolností dlhá, sa tentoraz zdala nekonečnou. Stála medzi posledným „dovidenia“ adresovaným rodičom a neznámom.

Rodina sa musela rozlúčiť narýchlo. Rozkaz dostaviť sa na „zberné miesto“ dostali sestry, podobne ako ďalšie dievčatá, ktoré sa k nim postupne pridávali, len deň pred nedobrovoľným odchodom. Sľubovali im, že transport ich odvezie na práce. Ženy a dievčatá však kráčali v ústrety jednému z najväčších zločinov proti ľudskosti v dejinách. Ich konečnou zastávkou mal byť nacistický koncentračný tábor Osvienčim.

Pred odchodom do Nemcami okupovaného Poľska ich však čakala prestupná stanica. O siedmej ráno sa na požadovanú adresu dostavili desiatky dievčat, do deviatej ich už bolo na mieste vyše štyristo. Všetky stáli pred novým koncentračným strediskom – pred bratislavskou Patrónkou, ktorá dnes predstavuje jednu z kľúčových križovatiek hlavného mesta. 

#SpajaNasZodpovednost

Aktuality.sk ukazujú pravú tvár Slovenska – bez toho, aby zakrývali fakty a ohýbali realitu. Každý deň vám prinášame dôveryhodné a vyvážené spravodajstvo. Vaša podpora zabezpečí, aby náš obsah ostal otvorený aj pre tých, ktorí si to nemôžu dovoliť.

Máte už konto? Prihláste sa

Football news:

Scotland coach Clarke: There were a lot of good moments during the group stage, but no points scored
England are the most boring group winners in history. Two goals were enough! And at the World Cup, the Italians once became the first even with one
Dalic - to the fans after reaching the Euro playoffs: You are our strength, and we will be your pride
Modric became the youngest and oldest goalscorer in Croatia at the Euro
Czech Republic coach Shilgava: We came out of the group and fought with England for the first place. We got what we wanted
Gareth Southgate: England wanted to win the group and continue to play at Wembley-and it succeeded
Luka Modric: When Croatia plays like this, we are dangerous for everyone