Slovakia

Grécko zapožičia Saudskej Arábii systém protivzdušnej obrany Patriot: Jasný cieľ

O zmluve medzi Aténami a Rijádom informoval v utorok grécky minister zahraničných vecí Nikos Dendias, píše agentúra Reuters.

Dendias sa spoločne s gréckym ministrom obrany Nikosom Panagiotopoulosom stretol v utorok v Rijáde so šéfom saudskoarabskej diplomacie Fajsálom bin Farhánom, kde podpísali dohodu o presune batérie systému Patriot. Dendias dodal, že zároveň podpísal dohodu o spolupráci s Radou pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu.

"Pre našu krajinu ide o veľký krok vpred, čo sa týka spolupráce s krajinami Perzského zálivu," povedal Dendias.

Systém protivzdušnej obrany Patriot je navrhnutý najmä na odrážanie útokov balistických rakiet vo vysokých nadmorských výškach. Saudská Arábia posledné týždne čelí častejším raketovým a dronovým útokom zo strany jemenských povstalcov, tzv. húsíov.

Jemen je v stave občianskej vojny od roku 2014, keď šiitskí húsíovia dobyli hlavné mesto Saná a rozsiahle oblasti najmä na severe krajiny. V roku 2015 sa do konfliktu zapojila medzinárodná koalícia pod vedením Saudskej Arábie, stojaca na strane medzinárodne uznanej jemenskej vlády. Húsíov zase podporuje šiitský Irán, ktorý je v oblasti Blízkeho východu rivalom sunnitskej Saudskej Arábie.

Football news:

In the game with Roma, we saw the former De Gea: he made 10 saves, dragged at close range and became the best player of the match
David Villa joined the management of the Indian club Odisha
Chelsea and Jorginho want to extend their contract. The midfielder was Interested in Juve
Player of the Wings of Hadi on alcohol: Never drank, because I am happy as I live
Matic on Europa League: Manchester United respect Villarreal, but approach the final with thoughts of winning
President of Villarreal on reaching the final of the European Cup: We have finally achieved this
Cavani-the first player in 35 years with a double in both matches of the 1/2 final of the European Cup