Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Hoaxy ako trestný čin? Zámer ministerky Kolíkovej môže naraziť na slobodu prejavu a problematickú aplikáciu v praxi

Zámer ministerstva spravodlivosti klasifikovať šírenie nepravdivej informácie ako trestný čin, hoci akokoľvek dobre mienený, môže naraziť na slobodu prejavu či problémy v aplikačnej praxi. Možno to čítať už z prvotných reakcií politikov, ale napríklad aj generálneho prokurátora.

Negatívne reakcie si ministerka spravodlivosti Mária Koliková vypočula aj od niektorých koaličných partnerov, nečakaná podpora však zase prišla z časti opozície. Polícia, ktorá proti hoaxom už nejaký čas vytrvalo bojuje na sociálnych sieťach, túto iniciatívu víta. Čo sa z nej napokon podarí zrealizovať tak zrejme ukážu až ďalšie diskusie.

Remišová: Opatrne so zásahmi do slobody prejavu

Svoju bývalú stranícku kolegyňu, súčasnú ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovu (nom. SaS), pritom za tento návrh veľmi rýchlo skritizovala šéfka hnutia Za ľudí Veronika Remišová, ktorá pre portál webnoviny uviedla, že akýkoľvek zásah do slobody prejavu je potrebné citlivo prehodnotiť a k represívnym nástrojom pristupovať opatrne.

Vicepremiérka zdôrazňuje, že sloboda prejavu je jedným zo základných pilierov demokratickej spoločnosti a je garantovaná aj Ústavou SR. V návrhu rezortu navyše nevidí dostatočné záruky, ktoré by zabránili zneužitiu v politickej či ideologickej rovine.

Remišová tvrdí, že slobodu prejavu treba rešpektovať aj vtedy, keď sa nám názory a vyjadrenia oponentov nemusia páčiť. Problém šírenia nepravdivých informácií podľa nej nevyrieši represívny nástroj v podobe definovania novej skutkovej podstaty trestného činu. Návrh ministerstva spravodlivosti navyše podľa Remišovej neobsahuje dostatočné záruky, ktoré by zabránili jeho možnému zneužitiu v politickej či ideologickej rovine.

Za šírenie hoaxov môže hroziť až 10 rokov väzenia

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) predstavila novelu Trestného zákona, ktorá sa v súčasnosti nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Kolíková ozrejmila, že vyrobenie alebo rozšírenie nepravdivej informácie, ktorá je „spôsobilá vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva“, ohroziť životy a zdravie, alebo ovplyvniť obyvateľstvo pri rozhodovaní o závažných otázkach, môže byť potrestané jedným až piatimi rokmi väzenia. V prípade, že má páchateľ osobitný motív, napríklad získať majetkový prospech, trest má byť tri až osem rokov a v prípade núdzového stavu štyri až desať rokov. Trestným činom bude podľa ministerky aj podnecovanie nenávisti, napríklad pre výkon konkrétneho povolania.

Zároveň sa domnieva, že problematiku šírenia dezinformácií a hoaxov je nutné vnímať komplexne, keďže ide o celosvetový trend. Je preto podľa jej slov naivné si myslieť, že sa dá vyriešiť „jednoduchou novelou trestného zákona len na národnej úrovni“. Za jedinú účinnú cestu tak považuje celoeurópske spoločné riešenie.

Pellegrinimu sa návrh pozdáva, pripúšťa podporu

Predseda najsilnejšej opozičnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini samotný zámer návrh schvaľuje. Ľudia šíriaci hoaxy by mali byť podľa neho prísne trestaní. Ako tvrdí, je dôležité brať na zodpovednosť autorov nepravdivých informácií a aj postihovať ľudí púšťajúcich do verejnosti „bludy“, ktorým má verejnosť tendenciu veriť.

Nevylúčil pritom, že za návrh ministerstva spravodlivosti by sa vo finále mohol dočkať v parlamente podpory aj poslancov Hlasu. Podľa jeho slov totiž v strane vždy hlasovali za všetky rozumné nápady a tieto ustanovenia majú podľa neho svoje rácio a logiku.

Problém by mohol byť v aplikačnej praxi. Dôležité preto bude podľa Pellegriniho zistiť, akým spôsobom sa bude vedieť vyhodnotiť, čo je a čo nie je hoax, ako následne zvážiť mieru nebezpečenstva takejto informácie a v akej výške sa má pohybovať prípadný trest.

Kritici zo Súmračnej aj prokuratúry

Úplne opačný postoj však k navrhovanému zámeru trestať šírenie hoaxov zaujali Pellegriniho bývalí stranícki kolegovia zo Smeru-SD.

Strana prostredníctvom svojho hovorcu pre webnoviny uviedla, že predstavená novela má podľa nich jediný účel, a tým je snaha zavrieť ústa kritikom vlády. Nezabudli pripomenúť, že tento návrh sa pripravuje v čase, „keď na Slovensku zomierajú ľudia, vláda sa háda v priamom prenose a zdražovanie má rozsah, aký tu nebol desaťročia.“

Do návrhu sa však kriticky oprel aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Už tradične prostredníctvom svojho konta na sociálnej sieti konštatoval, že nová skutková podstata trestného činu šírenia nepravdivej informácie je odborne nenáležitá a neadekvátna voči súčasnému stavu spoločnosti. Za hlavný dôvod pritom považuje jej „absurdnosť, neurčitosť a prakticky nedokázateľnosť jej znakov.“

Policajný zbor iniciatívu víta

Kto by nastavenie pravidiel pri postihovaní šíriteľov nepravdivých informácií určite privítal, je Policajný zbor. Ten sa totiž už nejaký čas snaží na hoaxy a dezinformácie upozorňovať a vyvracať ich na sociálnych sieťach. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová preto potvrdila, že polícia má dlhodobo snahu o väčšie postihovanie tvorcov hoaxov, preto spolupracuje a kooperuje aj s inými inštitúciami, hlavne s rezortom spravodlivosti.