Slovakia

Indický premiér položil základný kameň sporného hinduistického chrámu

Predmetnú lokalitu si už niekoľko desaťročí nárokujú hinduisti aj moslimovia. Indický najvyšší súd vlani prisúdil miesto hinduistom, čím sa ukončili siahodlhé justičné spory.

Naí Dillí 5. augusta (TASR) - Indický premiér Naréndra Módí v stredu slávnostne položil základný kameň hinduistického chrámu v meste Ajódhja na severe krajiny. Informuje o tom stanica BBC. Lokalita sa nachádza na mieste, kde rozvášnený dav hinduistov zničil v roku 1992 stredovekú mešitu, tvrdiac, že bola postavená na ruinách chrámu uctievaného kráľa Rámu.

Predmetnú lokalitu si už niekoľko desaťročí nárokujú hinduisti aj moslimovia. Indický najvyšší súd vlani prisúdil miesto hinduistom, čím sa ukončili siahodlhé justičné spory. Najvyšší súd pridelil moslimom iný pozemok v meste, kde si môžu postaviť mešitu.

Módí položil symbolickú striebornú tehlu v najvyššom svätostánku, pričom podujatie na veľkoplošných obrazovkách sledovalo množstvo veriacich. Okolie bolo pre pandémiu COVID-19 izolované a prístup na miesto bol obmedzený iba pre pozvaných hostí.

Módí uviedol, že inkriminované miesto bolo "oslobodené" a vyrastie na ňom "grandiózna stavba" pre kráľa Rámu.

Hinduisti veria, že Ajódhja je rodiskom kráľa Rámu. Výstavba chrámu je súčasťou sľubov, ktoré dala Módího vládnuca Indická ľudová strana (BJP), pričom táto iniciatíva je všeobecne vnímaná ako symbolické gesto pre jej radikálne krídlo.

Podujatie bolo stanovené na 5. augusta, čo je podľa organizátorov termín astrologicky priaznivý pre hinduistov a zároveň pripomína rok od chvíle, keď indický parlament zrušil poloautonómny štatút svojho jediného štátu s moslimskou väčšinou - Džammú a Kašmír.

Storočie trvajúci spor o inkriminovanú lokalitu sa vyriešil vlani po drvivom volebnom víťazstve BJP. Najvyšší súd v novembri rozhodol v prospech nadácie chrámu s tým, že moslimská náboženská obec dostane ako odškodné pozemok s rozlohou päť akrov na inom mieste.

Radikálni hinduisti dlhodobo tvrdia, že moslimskí útočníci vybudovali danú mešitu na mieste existujúceho hinduistického chrámu. Po zničení mešity v decembri 1992 vypukli nábožensky motivované násilnosti, ktoré si vyžiadali približne 2000 mŕtvych, najmä z radov moslimov.

Football news:

Jose Mourinho: what happened to Dyer is not normal, he was dehydrated. If the League management doesn't care about the players, I don't
Jose went berserk twice during the match with Chelsea: ran over Lampard and ran to look for Dyer - he rushed to the toilet right during the game
Lampard on relegation from the League Cup: we Need to keep a positive attitude. Everything will come if Chelsea score second, leading the score
Call of nature, what can you do? Dyer explained why he ran to the dressing room during the match with Chelsea
Mourinho and Lampard shook hands before the penalty shootout. In the first half, they had a fight
Dest arrived in Spain to complete a transfer to Barca
Lionel Messi: I Am responsible for my mistakes. I wanted Barcelona to become stronger