Slovakia

Investície do ciest a budov BBSK škrtať nechce

Kľúčové investičné akcie, medzi ktoré patria rekonštrukcie ciest či budov, plánuje Banskobystrický samosprávny kraj uskutočniť aj napriek koronakríze. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedla Lenka Štepáneková, hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), kraj tak pomôže nielen zvýšiť komfort svojich obyvateľov, ale podporí tiež naštartovanie ekonomiky a zachovanie pracovných miest.

„Je nesmierne dôležité, aby sme dokázali pokračovať v rozbehnutých a naplánovaných investíciách, rekonštruovali naše cesty, budovy a dokázali spolufinancovať projekty z eurofondov. Bolo by veľmi nezodpovedné vyhovárať sa na krízu a nehľadať riešenia v prospech obyvateľov kraja a rozhýbania ekonomiky,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Článok pokračuje pod reklamou

Hoci koronakríza so sebou priniesla priame náklady na zabezpečenie ochranných prostriedkov v sume viac ako 700-tisíc eur, či výpadok na daňových príjmoch odhadovaný až vo výške 32-miliónov eur, BBSK sa rozhodol pokračovať v nastúpenom trende rozvoja. „Tento rok zrekonštruujeme rekordných viac ako štyristo kilometrov ciest, projektovo sa tiež pripravujeme na masívnu obnovu mostov, z ktorých je množstvo už v havarijnom stave. Naplánované máme investície do školských budov aj do zariadení sociálnych služieb, na ktoré sa nám z európskych zdrojov podarilo získať prostriedky rádovo v miliónoch eur,“ priblížil plány kraja jeho predseda.

Financovanie kapitálových výdavkov navrhuje BBSK zabezpečiť z dlhodobého investičného úveru, o ktorom budú vo štvrtok rozhodovať krajskí poslanci. Úver by mal byť vo výške 30 miliónov eur, s dobou splácania najmenej desať rokov. „Takýto úver nijako neohrozí finančnú stabilitu kraja. Jeho čerpanie bude rozložené do viacerých rokov a maximálna miera zadlženia v žiadnom z nich nepresiahne 41%, čo je aj odhadovaná priemerná úroveň zadlženia všetkých samosprávnych krajov. Zákonný strop je pritom až na úrovni 60%. Rovnako sa nebudú navyšovať ročné splátky oproti súčasnosti,“ uviedol riaditeľ Úradu BBSK Matúš Hollý.

Ten poukázal aj na výhodné úrokové sadzby, za ktorých sú dnes banky schopné úver poskytnúť. „Je vysoký predpoklad, že v najbližších mesiacoch pôjdu úrokové sadzby výrazne hore, pretože dopyt po pôžičkách narastie. Ak by sme s úverom čakali, pripravili by sme kraj o možnosť čerpať lacné finančné zdroje,“ doplnil Hollý.

Peniaze z úveru budú pritom určené výhradne na kapitálové investičné akcie, rozpočet na bežné výdavky, chod úradu či dotácie kraj zoškrtal o viac ako 6,3 milióna eur.

Zdroj: Rimava.sk, BBSK

Football news:

Luis Garcia: Messi shows something new every year. I can easily imagine that he will play until 2025
Klopp on Henderson's injury: I don't know for sure yet, something's wrong with my knee. All we know is that it's not a small thing
Pavlyuchenko is seventh in the ranking of Tottenham's best forwards in the 21st century. Kane is the first (Squawka)
Manchester City made 93.7% of accurate passes in the match against Newcastle. This is an APL record
Ole Gunnar Solskjaer: 16 games unbeaten give confidence, but it is not something that Manchester United should aspire to
Havertz wants to go to Chelsea, he likes the project. Werner persuades him to go
Real Madrid has received almost 250 million euros from sales of Academy students over the past 4 years