Slovakia

Juhokórejská ekonomika sa v 3.kvartáli vrátila k rastu

Pod pozitívny výsledok za 3. kvartál sa do veľkej miery podpísal export.

Soul 27. októbra (TASR) - Ekonomika Južnej Kórey zaznamenala v 3. kvartáli rast, prvý od vypuknutia pandémie nového koronavírusu. Uviedla to v utorok juhokórejská centrálna banka. Tempo rastu bolo zároveň výraznejšie, než sa očakávalo, pričom dosiahlo 10,5-ročné maximum.

Ekonomika Južnej Kórey vzrástla v 3. štvrťroku po úprave o sezónne vplyvy medzikvartálne o 1,9 %, informovala centrálna banka. Bol to najvýraznejší rast od 1. štvrťroka 2010. Na porovnanie, v 2. štvrťroku zaznamenala ekonomika pokles na úrovni 3,2 %, čo bol zasa najvýraznejší medzikvartálny pokles od roku 2008.

Výsledok bol lepší, než očakávali ekonómovia oslovení agentúrou Reuters. Tí počítali s rastom na úrovni 1,7 %. V medziročnom porovnaní ekonomika zaznamenala pokles o 1,3 %. Zmiernila tak tempo poklesu, keď v 2. štvrťroku dosiahol 2,7 %.

Pod pozitívny výsledok za 3. kvartál sa do veľkej miery podpísal export, ktorý v období od júla do konca septembra vzrástol medzikvartálne o 15,6 %. Najvýraznejšie sa zvýšil vývoz áut a polovodičov. Dovoz zaznamenal rast na úrovni 4,9 %.

Na druhej strane, spotrebiteľské výdavky pokračovali v poklese, aj keď v miernom. Pokles dosiahol 0,1 %. Vládne výdavky sa však v rovnakom rozsahu zvýšili.

Football news:

Balotelli is close to a move to Vasco da Gama. He was offered 2.5 million euros a year
Van Dijk - best Central defender of 2020, Trent-right, Robertson-left (ESPN)
Massimiliano Allegri: Ronaldo is a top player in terms of mentality. He has a new goal every year
Borussia Dortmund presented a collection with Spongebob as part of a deal with Nickelodeon
Woodward on Manchester United and trophies: there is a lot of work Ahead to achieve the stability needed
Neuer - best goaltender in 2020, Alisson-2nd, Oblak-3rd (ESPN)
Liverpool are Interested in 21-year-old Leipzig defender Konate