Slovakia

Kandidáti na policajného prezidenta: Veľký zásah v Pente? Ten bol v poriadku

Peter Kovařík, dočasný policajný prezident.

Aký máte vzťah so svojím protikandidátom pánom Hamranom, ktorý si nerozumel s bývalými policajnými prezidentmi?
Mám s ním dobré pracovné vzťahy. Som dokonca rád, že sa prihlásil do výberového konania, na čo som vyzýval aj viacerých svojich kolegov.

Prihlásili ste sa nakoniec štyria, do užšieho výberu sa dostali len dvaja. Čím to je, že sa o tento post uchádza tak málo ľudí?
Asi panujú obavy z tejto funkcie, lebo rozhodne nie je jednoduchá. To nie je o reprezentovaní, to nie je o tom, že si niekto napíše, že je prezidentom. Tu naozaj treba robiť. Ale osobne by som bol rád, keby sa ich prihlásilo aspoň desať.


Komando Lynx, ktorému šéfuje Štefan Hamran, sa naposledy zviditeľnilo zásahom v sídle Penty. Mnohí ho označili za demonštráciu sily, čo si myslíte vy?
V tomto prípade o jeho nasadení rozhodoval vyšetrovateľ, ktorý zvažoval aj riziká s tým spojené, teda možné správanie tam prítomných osôb, prítomnosť bezpečnostnej služby, ktorá objekt chránila, bral do úvahy aj rozsah areálu. Bolo na vyšetrovateľovi a jeho tíme, ako zasiahnu, pretože oni musia znášať riziko v prípade, keby sa tam niečo stalo. Nemyslím tým hneď streľbu, ale treba očakávať možný pasívny odpor. Vyšetrovateľ potrebuje mať istotu, že úkony dokončia. Potrebuje zabezpečiť dôkazy a mať pritom istotu, že ich niekto počas vyčkávania nezlikviduje.

Medializovaná bola informácia, že ozbrojené komando bolo v budove asi hodinu bez potrebného príkazu.
Podľa mojich informácií tam boli príkazy vydané v súlade so zákonom.

Čo sa týka výberového konania, komisii ste mali predložiť koncepciu fungovania polície. Ako vyzerá?
Je založená na systémových opatreniach v Policajnom zbore. Koncepcia musí byť o nastavení pravidiel. Keď chceme nastavovať pravidlá, musíme mať ciele a priority v tom, čo chceme dosiahnuť. Prvou je dôveryhodnosť v očiach verejnosti. Polica musí byť u občanov vnímaná pozitívne, ale musí sa tak aj reálne správať, byť dôveryhodná. Druhá časť priorít sa týka boja so závažnou trestnou činnosťou, najmä hospodárskou, kde treba vnímať DPH, sériové podvody, veľké hospodárske trestné činy. A tu si treba stanoviť aj priority.

A tie sú aké?
Čo nám dlhodobo na Slovensku nefunguje a máme s tým obrovský problém, to je napríklad zaisťovanie výnosov z trestnej činnosti.

Prečo to nefunguje?
Lebo nemáme štruktúry ani správne nastavenú legislatívu. Keď dnes odseknem jedno chápadlo chobotnice a nezoberieme skupine, ktorá sa nezákonne obohacuje, aj výnosy, tak to jednoducho bude robiť ďalej, lebo jedno chápadlo nahradí iným článkom.

Nedávno boli na slobodu prepustení kajúcnici Ľudovít Makó či František Böhm bez toho, aby im zaistili nelegálne nadobudnutý majetok. Je to v poriadku?
Tu sa treba obrátiť na orgány činné v trestnom konaní. Ja ako policajný prezident nemôžem zasahovať do ich rozhodovania. Stále u nás platia pravidlá stanovené trestným poriadkom. Či zaisťujú alebo nezaisťujú výnosy týmto osobám, k tomu sa neviem vyjadriť, lebo nemám prístup do spisu. V každom prípade si myslím, že prokurátor a vyšetrovateľ

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Football news:

Lingard has scored 4 goals in 6 Premier League appearances for West Ham. In Manchester United, he scored 4 goals in the previous 38 matches
Thomas Tuchel: It's a pleasure to work with Chelsea. The skill of the players and the level of the club is obvious
Chelsea have not conceded in 5 home games under Tuchel. This is a record of the Premier League
Leonardo Bonucci: We are waiting for Porto to come to play, not to defend
Conceicau about the game with Juve: For Porto, only a win is a good result
Andrea Agnelli: Football doesn't meet the needs of the fans. Without competition, we risk losing them
Gothenburg confirmed Gamshik's move. He signed a six-month contract