Slovakia

Keď americký Sever bojoval s Juhom: Yankeeovia a rebeli sa pretekali aj v technike a nápadoch

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Vojna Severu proti Juhu sa začala 12. apríla 1861 južanským útokom na pevnosť Fort Sumter pri Charlestone. Niektorí autori považujú boj Yankeeov zo Severu a rebelov z Juhu, či modrokabátnikov a vojakov v šedom, za prvý moderný konflikt v dejinách.

Je to pomerne zjednodušený pohľad. Avšak zoznam technických noviniek použitých počas zápasu Únie a Konfederácie je naozaj dlhý, ba čo viac, nanajvýš rôznorodý.

Uplatnenie našli na zemi, na vode, a čo je azda najfascinujúcejšie – pod vodou i vo vzduchu! Slúžili na zabíjanie, ale aj na záchranu ľudských životov, mali zvrátiť priebeh bitiek a priniesť dôležité víťazstvá.

Začnime teda skutočným symbolom bratovražednej vojny z rokov 1861 až 1865, železnicou.

Zdroj: Téma

Zbrane na koľajniciach

Počas americkej občianskej vojny prebiehal presun vojakov i zbraní do veľkej miery práve po koľajniciach. Industriálny Sever mal výhodu, jeho železničná sieť bola oveľa hustejšia. Konfederačné železnice boli redšie, navyše ich úseky mali rôzne rozchody, pred vojnou slúžili predovšetkým na prepravu bavlny z plantáží do prístavov.

Čísla hovoria za všetko, počas vojny dosiahla dĺžka tratí na Severe viac než 35 000 km, Južania sa museli uspokojiť s viac než 13 000 km položených koľajníc. Ako ešte zásadnejší problém sa ukázalo technické zabezpečenie. Kým fabriky na Severe mohli priam chrliť nové lokomotívy, Konfederácia si takúto produkciu zabezpečiť nemohla, jej stroje boli stále opotrebovanejšie a poruchovejšie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Football news:

Smertin recalls Euro 2004: he almost fought in the joints, defended against the young Cristiano and understood the excitement of the Bridge
Gareth Southgate: We shouldn't be football snobs. In matches with top teams, diversity is important
Leonid Slutsky: I am still sure that the Finnish national team is the outsider of our group. They were very lucky against Denmark
I'm not a racist! Arnautovic apologized for insulting the players of the national team of North Macedonia
Gary Lineker: Mbappe is a world-class star, he will replace Ronaldo, but not Messi. Leo does things that others are not capable of
The Spanish fan has been going to the matches of the national team since 1979. He came to the Euro with the famous drum (he could have lost it during the lockdown)
Ronaldo removed the sponsored Coca-Cola at a press conference. Cristiano is strongly against sugar - does not even advertise it