Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Kino Lumière pripravilo večer európskeho filmu - na online platforme Kino doma uvedie Françoisa Ozona

Zdroj: ASFK

Kino Lumière sa tento rok po tretíkrát zapojí do medzinárodného projektu European Cinema Night, ktorého cieľom je osláviť mimoriadne európske filmy. Večer európskeho filmu bude venovaný francúzskemu režisérovi Françoisovi Ozonovi, premietne sa jeho film Leto 85 (2020).

Na online podujatie, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 9. decembra o 20.20 hod., je vstup voľný, film uvedie slovenský básnik, prozaik a publicista Michal Tallo. Zaujímavý program vo virtuálnej kinosále projektu Kino doma je pripravený aj na nasledujúce dni.

Zatiaľ posledný Ozonov film zobrazuje priateľstvo šestnásťročného chlapca Alexisa so starším, charizmatickým a tajomným Dávidom. Pre ešte nedospelého mladíka je plné príťažlivých zážitkov a spoznávania dospelého sveta, až kým sa všetko osudovo nezvrtne. „Leto 85 je na prvý pohľad až naivný príbeh letnej lásky dvoch mladých chlapcov, vystavaný prevažne z klišéovitých obrazov a fráz, aké sme už mohli vidieť a počuť v mnohých filmoch a aké ešte v mnohých uvidíme a začujeme...,“ charakterizuje film básnik a publicista Michal Tallo v recenzii filmového mesačníka Film.sk. „Kto však pozná subverzívnu a špecificky voyeuristickú tvorbu francúzskeho režiséra Françoisa Ozona, veľmi rýchlo postrehne, že viac než s imitáciou a nabiehaním na divácke trendy tu máme do činenia s komentovaním a rafinovanou recykláciou motívov, väčšinou naschvál preexponovaných a vystrelených do roviny gýča.“

SND spustilo charitatívny projekt Divadlo pre všetky deti - cieľom je pomôcť tým zo sociálne slabších rodín...

Slovenské národné divadlo spustilo charitatívny projekt ,,Divadlo pre všetky deti”. Jeho cieľom je dlhodobá podpora detí z centier pre deti a rodiny, náhradných rodín a sociálne slabších rodín, aby mohli spoločne zakúsiť výnimočné chvíle, ktoré prináša divadlo.

​Pre tvorbu Françoisa Ozona je príznačný ironický humor, už jeho rané krátke filmy vynikali filmárskou inteligenciou a provokatívnymi námetmi, svoju záľubu v porušovaní tabu neskôr rozvinul v celovečerných filmoch. Často pracuje s motívom tajomstva a prináša prenikavý a zároveň citlivý psychologický pohlaď do vnútra hlavných postáv, predovšetkým vo filmoch akcentujúcich chúlostivé témy.

Zdroj: ASFK

​Jeho dráma Leto 85 je adaptáciou románu Tancuj na mojom hrobe britského prozaika Aidana Chambersa, „jednej z prvých kníh mainstreamovej britskej literatúry, kde bol nestereotypne zobrazený vzťah dvoch mužov,“ upozorňuje na zaujímavú skutočnosť Michal Tallo. Ozon sa vo filme vracia k vlastným koreňom majstrovsky vyrozprávaným príbehom, ktorý dokonale sprostredkováva atmosféru polovice 80. rokov minulého storočia, pričom interpretačné pole necháva otvorené pre diváka.

Cieľom projektu European Cinema Night je oslava rozmanitosti európskej filmovej kultúry a upriamenie pozornosti na výnimočné filmy, ktoré získali podporu MEDIA z programu Kreatívna Európa. Organizuje ho medzinárodná sieť kín Europa Cinemas, ktorá primárne podporuje distribúciu európskych filmov mimo krajiny svojho vzniku. Bratislavské Kino Lumière sa do projektu tento rok zapája po tretíkrát. V prvom roku projektu uviedlo v exkluzívnej predpremiére snímku Striedavá starostlivosť (2017) francúzskeho režiséra Xaviera Legranda v spojení s diskusiou s filmovým teoretikom Jurajom Oniščenkom a Barborou Burajovou, riaditeľkou Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie pri Inštitúte pre výskum práce a rodiny. V roku 2019 sa premietal dokumentárny film Forman vs. Forman (2019) režisérskej dvojice Helena Třeštíková a Jakub Hejna.

(ts)