Slovakia

Knižnica žiada ľudí, aby kvôli koronavírusu nedávali knihy do mikrovlnky

Niektoré veci sa skrátka musia oznámiť jasne. Tu je jedna z nich: Neskúšajte knihy dávať do mikrovlnky, aby ste ich zbavili koronavírusu.

Podľa spravodajského portálu CNN ide o upozornenie, ktoré vydala knižnica v Grand Rapids v americkom štáte Michigane po tom, čo tam pred niekoľkými dňami niekto vrátil knihu, ktorá bola obhorená, pretože ju zrejme umiestnil do mikrovlnky.

Regionálna manažérka knižnice Elizabeth Guarinová Kozlowiczová si myslí, že obhorené stránky majú spojitosť s koronavírusom.

"Naozaj mi nie je jasné, prečo to niekto robil," povedala CNN. Tiež zverejnila príspevok a snímky knihy na facebooku. V ňom napísala, že každá kniha z požičovne má kovový štítok slúžiace na identifikáciu na báze rádiovej frekvencie, a dodala, že v mikrovlnke začne horieť.

Ako si však môžeme byť istí, že na knihách nemáme koronavírus? Inštitút pre múzejné a knižničné služby už skôr usporiadal online seminár na túto tému.

Hosťom bol epidemiológ amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb CDC David Berendes.

Podľa neho sa ľudia nemusia stresovať vymýšľaním spôsobov, ako tieto materiály dezinfikovať. "Pokiaľ na nich je vírus, bol by tam vo veľmi malom množstve a pomerne rýchlo by zanikol," poznamenal.

Americké knižnice tiež podľa Kozlowiczovej zaviedli vlastné protikoronavirové opatrenia. "Dodržiavame pokyny CDC, aby sme zaistili dodržiavanie dobrej hygieny u zdieľaných materiálov z knižnice. Po vrátení každú knihu na 72 hodín umiestnime do karantény," dodala.

Football news:

Hazard will be in the starting line-up of Real Madrid for the first time in the Champions League play-offs
Milan is Interested in Torreira. Arsenal are ready to sell the midfielder
Lineker on bale: People have no idea what's really going on with one of the best players of our time
Lionel Messi: Aduriz will be missed by everyone in La Liga. He's a Bombardier
Shakespeare became an assistant coach at Aston Villa
In England, the stadium can be closed to spectators for racism. Players will be disqualified for 6-12 matches for discrimination
Hans-Dieter flick: I will Understand if Tiago wants to play in the Premier League