Slovakia

Koalícia predloží do parlamentu návrh, ktorým chce rozšíriť okruh detí s nárokom na dotované obedy

Vládna koalícia predloží v piatok do parlamentu legislatívny návrh, ktorým sa od nového školského roka rozšíri okruh rodičov s nárokom na dotované obedy pre ich deti. V diskusnej relácii televízie Joj Na hrane to povedal minister práce a sociálnych veci Milan Krajniak (Sme rodina).

Ako uviedol, koncom minulého roka dal v parlamente verejný prísľub, že takéto riešenie pripraví a teraz svoj prísľub plní. Na štátnu dotáciu na obed v materskej a základnej škole budú mať podľa ministra práce nárok aj deti rodičov, ktorí sú obaja nezamestnaní. „Dostanú to, že ich dieťa bude mať navarené,“ povedal.

Návrh vraj rieši problém len čiastočne

Nezaradený poslanec NR SR Erik Tomáš (Hlas-SD) tvrdí, že avizovaným legislatívnym návrhom sa rieši problém len čiastočne. So zrušením štátom dotovaných obedov má zásadný problém.

„Nebolo to len o finančnom odľahčení rodín,“ povedal k zavedeniu obedov „zdarma“ počas bývalej vlády Smeru-SD. Strana Hlas-SD podľa neho v prípade účasti v budúcej vláde presadí, aby sa plošné dotovanie obedov v materských a základných školách obnovilo.

Dotovaný obed alebo vyšší daňový bonus

Od augusta tohto roka budú mať rodičia detí navštevujúcich materskú alebo základnú školu nárok buď na štátom dotovaný obed alebo na vyšší daňový bonus na dieťa.

Dotáciu na obed bude štát od nového školského roka poskytovať na dieťa, ktoré žije v domácnosti s príjmom do úrovne životného minima.

Pracujúci rodičia budú mať namiesto dotovaných obedov pre ich deti nárok na vyšší daňový bonus na dieťa. Daňový bonus pre pracujúcich rodičov na dieťa vo veku od 6 do 15 rokov sa od júla tohto roka zvýši na 1,7-násobku a od 1. januára 2022 na 1,85-násobku základnej sumy tohto daňového zvýhodnenia.

Daňová úľava pre pracujúcich rodičov školákov tak stúpne o 16,25 eura na 39,47 eura mesačne. Od 1. januára 2022 by sa mal daňový bonus pre rodičov detí vo veku od 6 do 15 rokov zvýšiť približne o 4,50 eura mesačne na zhruba 44 eur.

Football news:

The Champions League final between Man City and Chelsea is likely to be moved from Turkey
Man City are Interested in Lukaku, but the striker wants to stay at Inter. There are no negotiations with Chelsea either
Zidane and Gattuso are on the list of possible candidates for the post of head coach of Juventus
Barcelona may sign PSV top scorer Malen if the deals for Holand and Depay fall through
Koeman on disqualification: I think it's personal. Well, the type is not an insult, there is something else
Jurgen Klopp: No one will cry in front of the TV if we don't qualify for the Champions League. We are not children in a candy store
Vlasic took out Cristiano, but flew away from Muriel, and Lukaku has a record 88%: we continue to choose the best player of the season in Serie A