Mária Kolíková

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) sa v Paríži stretla so svojím rezortným kolegom Éricom Dupond-Morettim.

Obaja ministri sa rozprávali o reformách v oblasti justície a väzenstva, tiež o agende Európskej únie v súvislosti s blížiacim sa predsedníctvom Francúzska v Rade Európskej únie (EÚ). V tlačovej správe o tom informoval hovorca Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) Peter Bubla.

Došlo aj na výmenu skúseností

Diskusia oboch ministrov sa zamerala aj na výmenu skúseností z reformných procesov. Dôvody reforiem, ale aj výzvy, ktorým sa pri nich čelí, sú v mnohom podobné pre obe krajiny či už v oblasti justície, alebo väzenstva.

„Obe krajiny spájajú pohľady na potrebu naplnenia posilnenia dôvery v justíciu a jej modernizáciu či snaha o humanizáciu podmienok výkonu väzby a trestu odňatia slobody,“ uviedla Kolíková. Dodala, že sa so svojím rezortným kolegom zhodla na vnímaní silnej potreby reagovať aj na európskej úrovni na nenávistné prejavy na internete.

Kolíková navštívila mestský súd v Paríži

Ministerka navštívila aj mestský súd v Paríži, ktorý vznikol spojením 26 súdov s viac ako 300 sudcami na jednom mieste.

„Som rada, že som sa mohla stretnúť a rozprávať sa s predsedom tohto súdu Stéphanom Noëlom, ktorý bol priamo pri reformách súdnej mapy vo Francúzsku v rokoch 2007 až 2008. Pochopila som, že aj u nich to bolo ťažké, ale pre justíciu je dôležité, aby tá reforma bola úspešná,“ uviedla Kolíková.

Program ministerky zahŕňal aj stretnutie s podpredsedom Štátnej rady Francúzska Brunom Lasserom, s ktorým si Kolíková vymenila poznatky týkajúce sa najvyššieho správneho súdu a štátnej rady. Lasser ministerke ponúkol vzájomnú spoluprácu vo forme vzdelávania a stáží pre sudcov a sudkyne Najvyššieho správneho súdu SR.