Slovakia

Košice chcú začať s rekonštrukciou Angels arény budúci rok

Podľa projektu úplne zrušia pôvodné tribúny a vybudujú nové hľadisko s 920 miestami na sedenie.

Košice 13. júla (TASR) – S rekonštrukciou Angels arény plánuje začať mesto Košice v prvom polroku 2021. Informuje o tom na svojej webovej stránke s tým, že pamiatkari nesúhlasili s pôvodným plánom prístavby, kde by boli šatne a zázemie pre športovcov. Ako uviedol primátor Košíc Jaroslav Polaček, o inom využití arény než na športové účely neuvažujú.

Podľa projektu úplne zrušia pôvodné tribúny a vybudujú nové hľadisko s 920 miestami na sedenie. Naprojektované sú nové šatne pre športovcov, rozhodcov i trénerov, a tiež sprchy i sociálne zariadenia. Súčasťou obnovy má byť aj nová palubovka. Nad šatňami pribudne antidopingová miestnosť so sprchou a kancelária s kuchynkou. Ako magistrát uvádza, výrazne sa skvalitnia aj priestory pre zamestnancov haly a zvýši sa tiež počet sociálnych zariadení pre návštevníkov. Vo vstupnej časti má byť kaviareň s malou galériou.

Čo sa týka exteriéru, nová fasáda pribudne v rámci renovácie obvodového plášťa existujúcej budovy. „Pri obnove však budú použité rovnaké materiály ako pri výstavbe haly v minulom storočí. Všetky okná a vstupné brány sa podľa vzoru pôvodných zachovalých fotografií vymenia za drevené. Takisto súčasné sklobetónové výplne otvorov sa nahradia novými tepelnoizolačnými oknami v tvare pôvodných okien,“ spresňuje mesto.

Vo svojom rozpočte na rekonštrukciu Angels arény mesto vyčlenilo 1,4 milióna eur. Projektanti odhadujú sumu potrebnú na renováciu haly 1,2 milióna eur. K nej ešte bude potrebné pripočítať náklady na opravu komunikácií a parkovacích plôch v jej okolí, respektíve na nové prípojky inžinierskych sietí.

Do konca tohto mesiaca má byť hotový celkový projekt pre vydanie stavebného povolenia, ktorý budú posudzovať pamiatkari a ďalšie inštitúcie. Predbežný termín vydania stavebného povolenia je október, realizačný projekt by mal byť predložený o mesiac na to. Magistrát predpokladá vypísanie obchodnej verejnej súťaže na zhotoviteľa na prelome tohto a nasledujúceho roka.

„Ak všetko pôjde hladko, ešte v prvom polroku 2021 by sa v Angels aréne a jej okolí mali objaviť robotníci a stavebné mechanizmy,“ dodáva s tým, že rekonštrukcia haly by podľa odhadov mala trvať 12 mesiacov.

„Hala už od svojho vzniku slúžila športu a aj po jej rekonštrukcii ju budú na svoje tréningy a zápasy využívať športové kluby v našom meste. Angels aréna už dlhodobo nedosahuje parametre športovej haly 21. storočia a chceme to čo najskôr zmeniť,“ povedal Polaček. Ako pripomenul, koncom minulého týždňa sa stretli spolu s projektantom a ďalšími odborníkmi, pričom riešili technické detaily projektu jej obnovy.

„Okrem vynovenia vnútorných a vonkajších priestorov haly chystáme aj architektonickú súťaž na výrazné skrášlenie jej okolia tak, aby sa celá táto lokalita stala jedným z najkrajších miest v celom Starom meste,“ dodal Polaček.

Football news:

Thomas Tuchel: If both legs were intact, you could have seen my 40-meter sprint
PSG saved Tuchel's pet: Choupo-moting got everyone for free, managed not to score from a centimetre, and now pulled Paris to the semi-finals of the Champions League
Gian Piero Gasperini: The worst part is that we were so close. I can only thank the guys
Neymar was the player of the match Atalanta-PSG. He gave an assist
ПС PSG suffered through the entire quarter-final and turned it over in 149 seconds. Lifted the Italian curse and went so far in the Champions League for the first time in 25 years
ПС PSG's pain was transformed into happiness: in three minutes, the suffering stars turned into celebrating kings
The club from Italy won't win the Champions League for the 10th year in a row. This is an anti-record