Slovakia

Krajina na kolenách. Desivá bejrútska explózia podčiarkla voľný pád Libanonu

Libanon v posledných mesiacoch čoraz viac pripomínal zrútený štát. Masové protesty proti skorumpovaným elitám, masová nezamestnanosť, kolaps meny, neustále výpadky elektriny. Sériu kríz korunovala obrovská explózia v bejrútskom prístave, ktorá si vyžiadala desiatky mŕtvych a tisíce zranených.

​Šokovaní obyvatelia zametajú črepy z miliónov rozbitých okien. Rinčanie skla sa mieša s kvílením sanitiek. Vyčerpaní záchranári sa preberajú troskami v nádeji, že nájdu ešte niekoho živého. Gigantický výbuch pripravil o strechu nad hlavou asi štvrť milióna ľudí.

Bejrút už zažil mnohé. Pätnásťročnú občiansku vojnu, cudziu okupáciu, politické atentáty. Tragédia z utorkového večera je však pre obyvateľov mesta, ktorý kedysi prezývali Paríž východu, niečím úplne novým.

Zaskočení Libanonci si kladú otázku: ako sa niečo také mohlo stať. Bol to vojenský útok? Atentát? Oficiálne informácie hovoria o výbuchu dusičnanu amónneho. Kto je zodpovedný za takú chybu, ktorá spôsobila desivú priemyselnú katastrofu? Politici sľubujú, že vinníci budú čoskoro nájdení a potrestaní. Málokto im verí.

"Stavil by som svoj život, že ak sa nehoda akýmkoľvek spôsobom dotýka ich obchodných záujmov, tak to ututlajú a vinu hodia na nejakého obetného baránka," hovorí bejrútsky obchodník Khaled Qudsi.

Football news:

At the 1950 world Cup, Amateurs from the United States beat England. The coach of the Americans compared their players to sheep, and the author of the winning goal went missing
Dan Henderson made his debut for Manchester United at the age of 23. He made 141 appearances on loan
Shaka Hyslop: Many black players do not see the point in coaching courses, believing that they will not be called for an Interview
Barcelona have offered Norwich 5 million pounds for the loan of Aarons
Should, should not, but he will pass. It seems that Suarez dishonestly passed the EU passport exam-the scheme was revealed through wiretapping
Le Gras about Benzema: an Exemplary, wonderful player. Not sure if Deschamps will call him up again
Bale's agent: Real Madrid should kiss the floor Gareth walks on for what he has achieved at the club