Slovakia

Krízový štáb prijal nové prísnejšie opatrenia proti koronavírusu, Matovič s Mikasom ohlásili aj stopku pre podujatia (video)

Krízový štáb v pondelok rozhodol o nových prísnejších opatreniach v súvislosti s druhou vlnou pandémie koronavírusu.

O výsledkoch rokovania na tlačovej konferencii informovali premiér Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas. „Zakážeme hromadné podujatie s výnimkou sobášov, pohrebov či krstov, zasadnutí orgánov verejnej moci a tiež podujatí, kde účastníci budú mať negatívny PCR test,“ informoval Mikas.

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zakázané teda budú všetky športové, kultúrne, spoločenské aj cirkevné podujatia. Matovič spresnil, že výnimkou pre sobáš je len samotný obrad a nie následná zábava po ňom, rovnako je to aj pri krste a aj pohreboch, kde bude zakázaný kar.

„Rodinné oslavy nevieme zakázať, ale keďže je situácia naozaj vážna, odporúčame, aby sa neorganizovali,“ povedal Mikas.

Matovič informoval, že reštaurácie a iné prevádzky verejného stravovania, ako sú napríklad aj kaviarne, puby či krčmy, budú otvorené od 6. do 22. hodiny, ale len tie kde ľudia budú sedieť. Rozvoz stravy a predaj cez okienko bude možný nonstop.

Nové opatrenia platia od 1. októbra

V prípade obchodov a obchodných domov bude obmedzený počet zákazníkov na prevádzku, a to 10 metrov štvorcových na zákazníka.

Premiér zároveň odporúča dodržiavať dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi a zabezpečiť ho najmä v radoch pri pokladni. Samozrejmosťou má byť takisto hygiena rúk pri vstupe. Zamestnanec obchodu a obchodného domu bude musieť pri vstupe kontrolovať dodržiavanie týchto opatrení. Pri obchodoch má byť zároveň limitovaný počet košíkov.

Rúška budú povinné v interiéri, ich nosenie pri športových aktivitách v interiéri krízový štáb „dôrazne odporúča“. V exteriéri bude od 1. októbra povinné nosiť rúška, ak sú ľudia, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti, vzdialení na menej ako dva metre.

Nové opatrenia budú platiť od 1. októbra až do odvolania, resp. podľa Matoviča až kým sa na nezlomí krivka vývoja pozitívnych prípadov z rastúcej na klesajúcu.

Premiér dodal, že vláda v stredu prerokuje vyhlásenie núdzového stavu. Krízový štáb v pondelok rozhodol aj o tom, že Rakúsko a Maďarsko na zoznam červených krajín nepribudnú a režim na hraniciach s týmito krajinami sa meniť nebude.

Matovič pritvrdil a „prebral velenie“

Ešte v piatok sa hovorilo, že od 1. októbra sa zakážu iba všetky podujatia, pri ktorých sa stojí. Svadby sa obmedzia na maximálny počet 30 ľudí a hromadné podujatia, počas ktorých sa sedí, sa obmedzia na 100 ľudí v interiéri a 200 ľudí v exteriéri.

Matovič však počas víkendu pritvrdil a ohlásil, že situácia je mimoriadne vážna, a preto po troch mesiacoch preberá vedenie boja voči COVID-19 do vlastných rúk s rovnakým cieľom ako počas prvej vlny – vyhrať ho s čo najmenším dopadom na zdravie a životy nevinných ľudí.

Úplným zákazom akýchkoľvek hromadných podujatí pohrozil Matovič v nedeľu. „Rútime sa v rozbehnutom vlaku a kým sa prejaví efekt brzdiacich opatrení, obávam sa, že za najbližšie týždne budeme mať ešte kopu rekordných dní, kedy bude počet prípadov dramaticky väčší ako odhad ‚260 až 450 v polovičke októbra‘ prezentovaný ministrom zdravotníctva pár dní dozadu,“ upozornil na sociálnej sieti Facebook a vyzval ľudí, aby zrušili akékoľvek rodinné a firemné oslavy, svadby, kary, obyčajné kamarátske návštevy, nechodili na akékoľvek športové či kultúrne podujatia a nosili rúška.

Football news:

Andrea Pirlo: Messi is still on top. With such players, we must hope that they do not have the best day
The figures of Robert Lewandowski, which frightens not only the locomotive
Who will be the top scorer in the Champions League?
La Liga President on the departure of Ronaldo and Neymar: it is better to leave because of taxes than because of anything else
Kane and Son gave each other 29 assists in the Premier League. Only Lampard and Drogba (36) did it more often
Veron about Messi: Playing in Barca gives him discomfort
Mitryushkin on the move to Fortuna: Germany is a country of goalkeepers. I can learn a lot here