logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

M. Lubyová je s návrhom rozpočtu pre ministerstvo školstva spokojná

Na snímke ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 16. októbra (TASR) – Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) je s návrhom rozpočtu pre rezort školstva na rok 2019 spokojná. Ako uviedla pre TASR, na oceňovanie a platy učiteľov, vedcov a výskumníkov bude v budúcom roku vyčlenených o takmer 200 miliónov viac, ako tomu bolo v rozpočte na tento rok.
V Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania (NPRVaV) je podľa slov Lubyovej uvedené, že sa bude dofinacovávať školstvo, "aby sme sa priblížili k najvyspelejším krajinám sveta, ako sú krajiny OECD." Šéfka rezortu školstva zhodnotila, že v rozpočte na rok 2019 je o 198 miliónov viac na oceňovanie a platy učiteľov, vedcov, výskumníkov a na zvyšovanie ich platových taríf. Pripomenula, že to zatiaľ nevidieť v tabuľkách štátneho rozpočtu. "Tieto peniaze boli dorokované po tom, ako v máji začal vznikať rozpočet. Sú schválené práve v NPRVaV. Zatiaľ sú odložené vo všeobecnej pokladničnej správe. Rezort a naši pracovníci môžu rátať s takmer 200 miliónmi eur, aj keď to zatiaľ nie je premietnuté v tabuľkách štátneho rozpočtu," povedala Lubyová s tým, že s týmto je ministerstvo veľmi spokojné.

Lubyová pripomenula, že rezort školstva má oproti roku 2018 v štátnom rozpočte pokles o 75 miliónov eur a na druhej strane navýšenie ďalším dorokovaním o 50 miliónov eur. "Celková bilancia je takmer o 25 miliónov eur menej," povedala Lubyová. Pripomenula však, že vo vlaňajšom rozpočte boli financie navýšené najmä pre Národný futbalový štadión, a to až vo výške 63 miliónov eur. "Tento rok nám to nefiguruje v rozpočte, tak pokles je spôsobený jednorazovou platbou za Národný futbalový štadión," vysvetlila. Zdôraznila, že keď sa odrátajú financie v rozpočte vyčlenené na tento zámer, tak rezort bude mať v budúcom roku o 38 miliónov eur viac na bežné výdavky.

Ministerstvo školstva by malo mať v roku 2019 k dispozícií 1,36 miliardy eur, z toho zo štátneho rozpočtu 1,27 miliardy eur a zo štrukturálnych fondov, vrátane spolufinancovania zo štátneho rozpočtu, 88,8 milióna eur. Vyplýva to z navrhovaného rozpočtu na roky 2019-2021, ktorý v stredu (10.10.) schválila vláda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Themes
ICO