Slovakia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Madurov blízky spojenec bol vydaný na stíhanie do USA

Blízky spojenec venezuelského prezidenta Nicolása Madura bol v sobotu vydaný z afrického štátu Kapverdy na trestné stíhanie do Spojených štátov. Venezuelsko-kolumbijský podnikateľ Alex Saab je podozrivý z prania špinavých peňazí.

„(Alex Saab) je v lietadle a smeruje do USA,“ uviedol pre agentúru AFP zdroj z podnikateľovho právneho tímu.

Podľa nemenovaného vysokopostaveného amerického predstaviteľa ho naložili do lietadla, ktoré si prenajalo ministerstvo spravodlivosti USA.

Saab, ktorý má kolumbijské aj venezuelské občianstvo, bol v roku 2019 obvinený v USA z prania špinavých peňazí.

Zadržali ho vlani v júni v ostrovnom štáte Kapverdy pri západnom pobreží Afriky, počas medzipristátia lietadla, ktorým cestoval do Iránu. Caracas neskôr uviedol, že tam išiel ako vyslanec Venezuely na diplomatickú humanitárnu misiu.

Alex Saab spolu s obchodným partnerom Álvarom Pulidom čelí v Spojených štátoch obvineniam, že zneužíval potravinovú pomoc pre Venezuelčanov postihnutých hlbokou ekonomickou krízou. Podľa amerických vyšetrovateľov previedol z Venezuely na účty v USA a ďalších krajinách približne 350 miliónov dolárov. V prípade usvedčenia mu hrozí až 20 rokov väzenia.

Kapverdy rozhodli o Saabovom vydaní napriek protestom zo strany Venezuely. Režim venezuelského prezidenta Nicolása Madura tohto podnikateľa, ktorý je držiteľom venezuelského diplomatického pasu, označuje za svojho vyslanca a dožaduje sa, aby mu bola priznaná diplomatická imunita pred trestným stíhaním.

Saabovo vydanie, ktoré Caracas označil za „únos“, podľa agentúry AP zrejme ešte viac vystupňuje napätie medzi Spojenými štátmi a Venezuelou.