Slovakia

Merkelová sa stretne s Contem, budú rokovať o financovaní obnovy

Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: TASR/AP

Conte sa s Merkelovou stretne popoludní v zámku Meseberg, ktorý sa nachádza severne od Berlína. Tlačová konferencia je naplánovaná na 17.30 h SELČ.

Berlín 13. júla (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v pondelok stretne s talianskym premiérom Giuseppem Contem a budú diskutovať o financovaní obnovy po koronakríze.

Conte sa s Merkelovou stretne popoludní v zámku Meseberg, ktorý sa nachádza severne od Berlína. Tlačová konferencia je naplánovaná na 17.30 h SELČ.

Merkelová dúfa, že sa jej len niekoľko dní pred kľúčovým samitom lídrov EÚ podarí vyriešiť spory týkajúce sa fondu obnovy po koronakríze. V utorok (14. 7.) sa v Berlíne stretne aj so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom.

Očakáva sa, že Merkelová bude s Contem diskutovať o využití Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), od ktorého by Taliansko mohlo získať lacné úvery v objeme 36 miliárd eur na podporu ekonomiky tvrdo zasiahnutej pandémiou nového koronavírusu. Podľa aktuálnych prognóz by talianska ekonomika mohla tento rok klesnúť o vyše 10 %.

Toto je však v rámci Talianska veľmi citlivá téma, keďže ESM nemá v krajine dobrú povesť. Trvalý euroval je totiž asociovaný s bolestivými úspornými opatreniami, ktoré boli podmienkou úverov počas minulej dlhovej krízy eurozóny.

Lídri EÚ sa v piatok a sobotu (17. 7. a 18. 7.) stretnú v Bruseli a budú rokovať o ambicióznom pláne Európskej komisie (EK) týkajúcom sa financovania obnovy po koronakríze v celkovej hodnote 750 miliárd eur. Program by mal pozostávať z priamych dotácií (500 miliárd eur) a lacných úverov (250 miliárd eur).

Football news:

Raheem sterling: Looking for tickets to Lisbon. From the 10th to the 24th. Retweet if you can help
Pep Guardiola: Gabriel is the best player of matches with Real Madrid
Three heroes of Lyon in the match with Juve – among them the defender, whom the fans drove in the fall
Manchester City and Lyon will meet in the 1/4 final of the Champions League on August 15 at Jose Alvalade
Photo of Pep and Zizou – just a gift for Showsport users
Ronaldo was eliminated so early from the Champions League for the first time in 10 years, although he tried very hard – in the playoffs for Juve, only he scores
Rudi Garcia: to Pass Juventus is a feat. The most pleasant defeat in my career