Slovakia

Milovníci vína, môžete sa tešiť: Tento ročník bude EXCELENTNÝ, najlepší za dekádu!

Ilustračný obrázok k článku Milovníci vína, môžete sa tešiť: Tento ročník bude EXCELENTNÝ, najlepší za dekádu!
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Vinársky ročník 2021 by mal byť excelentný, jeden z najlepších za desaťročie. Uviedla to výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) Jaroslava Kaňuchová Pátková.

26. september 2021 han Rôzne
26. september 2021 han Rôzne

Vinársky ročník 2021 by mal byť excelentný, jeden z najlepších za desaťročie. Uviedla to výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) Jaroslava Kaňuchová Pátková.

Ilustračný obrázok k článku Milovníci vína, môžete sa tešiť: Tento ročník bude EXCELENTNÝ, najlepší za dekádu!
Zdroj: TASR/Roman Hanc

„Môžem za vinohradníctvo povedať, že očakávame excelentnú úrodu, čo sa týka kvality. Už dnes si myslíme, že to bude jeden z najlepších ročníkov za posledných desať rokov, čo sa týka kvality bieleho vína,“ priblížila.

V tomto roku pestovateľom viniča podľa nej veľmi pomohlo počasie. „Neskorší nástup (rastu) počas jari nás uchránil pred jarnými mrazmi, zatiaľ čo Francúzsko, Taliansko, Španielsko hlásia pokles úrody o 30 % práve v dôsledku jarných mrazov, nám sa tieto vyhli,“ vysvetlila.

Bude sladké

„Teplé leto spôsobilo, že sme neskorší nástup trochu dohnali. Máme vysokú cukornatosť – presne to, čo pri hrozne potrebujeme. A chladné noci spôsobili, že nám zostávajú (v hrozne) kyseliny. Preto hovoríme o excelentnom ročníku. Budeme dúfať v takúto prekrásnu jeseň, keby ešte vydržala aspoň do novembra, aby sme posun (zberu) vedeli zvládnuť a mohli o excelentnej úrode hovoriť aj pre červené odrody, u ktorých očakávame, že budú takisto zaujímavé,“ zdôraznila riaditeľka ZVVS.

Vinohradníkov a vinárov však podľa nej trápi spracovanie hrozna. „Očakávame excelentný ročník, ale u vinárov sú bohužiaľ nepredané zásoby vína z minulého a predminulého roku z dôvodu pandémie vo výške 20 až 30 %. Vinári nemajú spracovateľské kapacity na to, aby dokázali celú úrodu spracovať,“ poznamenala.

Kaňuchová Pátková upozornila, že v poslednom období jediným obchodným kanálom sa stali obchodné reťazce, ktoré vo veľkom dovážajú vína za „dampované ceny“.

Ďalšie aktuálne témy

Cena za liter

"Dnes sa nákup vína od zahraničných subjektov blíži jednému euru (za liter, pozn. TASR). Pre nás sú to neúmerne nízke ceny, pretože u nás len náklady na vypestovanie jedného kilogramu hrozna dosahujú 40 až 50 centov. To v tom ešte nemáme spracovanie hrozna na víno, cenu fľaše, etikety a korku. Z tohto pohľadu je pred nami veľmi veľká výzva, aby sme úrodu dokázali spracovať,“ uviedla Kaňuchová Pátková.

Doplnila, že vinohradníci okrem spomínaných problémov naďalej čelia problémom s nedostatkom zamestnancov, s nevyrovnanými vzťahmi na pozemkoch vinohradov, ako aj s nedostatočnými dotáciami na hektár vinohradu. „Hektár vinohradu sa v priamych platbách podporuje rovnakou sumou ako hektár vysiatej pšenice, pričom náklady na obrábanie vinohradu sú ďaleko, ďaleko vyššie,“ dodala.

FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Výber z aktuálnych tém:

Zdroj: TASR

Najčítanejšie zo Slovenska

Football news:

Pique to a gay player who has made a coming-out: The football world is lagging behind, and you are helping us move forward. Thank you
Juventus was offered to sign Witzel as a free agent in the summer
Vinicius was racially abused during the match with Barca. La Liga will inform the prosecutor's office
Kristoffer Ayer: According to the level of Liverpool's attack, it seems as if they don't notice some of the opponent's players
In Barca, they are dissatisfied with the game of Pique, Alba and Busquets. Some players may be sold after Koeman's dismissal
Messi and Mbappe missed PSG training before the match with Lille
Merson on Sulscher: Anyone else would have been fired by now. He is as lucky as a coach can be