Slovakia

Moskva reaguje na kroky Česka: Odkaz, ktorý sa našim susedom nebude čítať ľahko

Obvinenie Ruska zo zapojenia do explózií v muničnom skladu vo Vrběticiach v roku 2014 znovu označila za absurdné.

"Moc dobre vedia a musia to vziať na vedomie, že budeme reagovať. Čím viac deštruktívnych krokov budú podnikať, tým viac sa im toho v odpovedi dostane," povedala Zacharovová.

Hovorkyňa ministerstva uviedla, že české vedenie nebolo po sedem rokov od výbuchu v areáli muničných skladov vo Vrběticiach schopné prísť s vysvetlením toho, čo sa tam pred siedmimi rokmi stalo. "Len niekoľko málo dní, ihneď po sústredenom útoku Západu, kedy boli vyhostení ruskí diplomati z USA a Poľska (...) sa Praha rozhýbala a zverejnila verziu," vyhlásila Zacharovová.

Hovorkyňa zopakovala, že stanovisko českej vlády o výbuchu vo Vrběticiach považuje za absurdné. "Tá verzie sa po dvoch dňoch prehýba pod takým množstvom fejkov a klamstiev zo strany oficiálnych českých predstaviteľov, že sa mi chce zdôrazniť - takú absurditu sme už dlho nevideli," uzavrela diplomatka.

Česká vláda v sobotu oznámila, že sa rozhodla vyhostiť 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, identifikovaných ako ruskí spravodajcovia, v súvislosti s podozrením na podiel ruských služieb na výbuchu v muničnom areáli vo Vrběticiach v roku 2014. Pri explózii zahynuli dvaja zamestnanci. Moskva v nedeľu v odvetnom kroku vyhostila 20 pracovníkov slovenské ambasády. Zacharovová tento krok označila za adekvátnu reakciu na "agresívne a nepriateľské kroky zo strany Česka".

Česká republika v utorok o dôvodoch vyhostenia 18 pracovníkov ruskej ambasády a následnom ruskom recipročnom kroku informovala na zasadnutí Severoatlantickej rady spojeneckej krajiny NATO. Podľa českého veľvyslanca Jakub Landovského tam Česko poďakovalo spojencom za doterajšie prejavy solidarity a požiadalo o spoločné vyhlásenie na úrovni NATO. Českí veľvyslanci v členských krajinách Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO) sa majú obrátiť na vlády a požiadať spojencov o solidaritu a kolektívnu akciu, povedal v utorok vicepremiér a poverený minister zahraničia Jan Hamáček (ČSSD). Okrem iného Česko žiada o to, aby krajiny zvážili predvolanie ruských veľvyslancov, a vyzýva na kolektívnu akciu, ktorá by smerovala k solidárnemu vyhostenie identifikovaných príslušných ruských spravodajských služieb z členských štátov EÚ a NATO. Hamáček si na stredu popoludní predvolal ruského veľvyslanca v ČR Alexandra Zmejevského.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude