Slovakia

Nákaza Covid-19 prepukla v Belgicku v továrni na spracovanie mäsa

Okolo 225 pracovníkov bolo poslaných do domácej karantény po tom, čo u 18 zamestnancov firmy Westvlees v západoflámskom meste Staden boli potvrdené pozitívne nálezy na Covid-19.

Brusel 5. augusta (TASR) - Stovky pracovníkov v továrni na spracovanie mäsa vo flámskom meste Staden boli v stredu umiestnené do karantény potom, ako v jej priestoroch boli identifikované viaceré pozitívne prípady nového typu koronavírusu.

Okolo 225 pracovníkov bolo poslaných do domácej karantény po tom, čo u 18 zamestnancov firmy Westvlees v západoflámskom meste Staden boli potvrdené pozitívne nálezy na Covid-19. Všetci zamestnanci s pozitívnym testom pracovali na oddelení rezania mäsa, potvrdil zástupca spoločnosti Westvlees pre denník Het Nieuwsblad. Vedenie firmy zatiaľ neinformovalo o národnosti zamestnancov, ktorí musia byť izolovaní.

Spoločnosť spresnila, že interný systém sledovania potenciálne chorých osôb im umožnil lokalizovať ohnisko nákazy, a firma rozhodla, že celé oddelenie podstúpi domácu karantény po dobu najmenej jedného týždňa. Podľa slov produktového manažéra firmy Manuela Goderisa k infikovaniu zamestnancov došlo potom, ako niektorí z nich prišli nakazení už z domu.

Firma Westvlees nevylúčila, že počet pozitívnych náletov môže byť vyšší, lebo ešte stále sa čaká na výsledky testov ostatných zamestnancov.

Podľa denníka The Brussels Times ide o podobný prípad, k akým už došlo v Nemecku, Francúzsku, Španielsku, Holandsku, Spojenom kráľovstve či USA, keď sa nový typ koronavírusu objavil na bitúnkoch a v prevádzkach na spracovanie mäsa krátko po návrate zamestnancov z domácej karantény. Denník pripomenul, že hlučné pracovné prostredie bitúnkov a závodov na spracovanie mäsa núti pracovníkov zvyšovať svoje hlasy alebo kričať, čomu ochranné rúška zabraňujú. Zamestnanci týchto prevádzok pracujú celé hodiny v uzavretých, vlhkých a slabo vetraných priestoroch, čo pomáha pri rozšírení vírusu, ak sa dostane do pracovného tímu. Okrem toho rozostavenie výrobných liniek a vôbec celková organizácia práce v továrňach na spracovanie mäsa neumožňujú zamestnancom vždy dodržiavať usmernenia týkajúce sa predpísanej fyzickej vzdialenosti medzi osobami.

Nové ohnisko nákazy prispeje k rastúcim prípadom nového typu koronavírusu v Belgicku. V utorok úrady zaznamenali 334 nových prípadov nákazy, čo znamená, že od vypuknutia epidémie sa nakazilo celkom 70.648 osôb. Úrady však znepokojuje najmä nárast nových hospitalizácií súvisiacich s Covid-19. V utorok to bolo 22 nových pacientov, v uplynulom týždni bola miera hospitalizácií na úrovni 22,7 osôb na deň, čo znamená 27-percentný nárast prípadov voči predminulému týždňu. Na chorobu Covid-19 zomrelo celkom 9852 osôb.

Football news:

Jose Mourinho: what happened to Dyer is not normal, he was dehydrated. If the League management doesn't care about the players, I don't
Jose went berserk twice during the match with Chelsea: ran over Lampard and ran to look for Dyer - he rushed to the toilet right during the game
Lampard on relegation from the League Cup: we Need to keep a positive attitude. Everything will come if Chelsea score second, leading the score
Call of nature, what can you do? Dyer explained why he ran to the dressing room during the match with Chelsea
Mourinho and Lampard shook hands before the penalty shootout. In the first half, they had a fight
Dest arrived in Spain to complete a transfer to Barca
Lionel Messi: I Am responsible for my mistakes. I wanted Barcelona to become stronger