Slovakia

Napätie v Iraku: Pri útoku zomrelo päť civilistov, USA hovoria o zavretí ambasády

Spojené štáty varovali Irak, že uzavrú svoje veľvyslanectvo v Bagdade, ak tamojšia vláda nepodnikne svižné a rozhodné kroky na zastavenie neustálych útokov proti záujmom USA a ich spojencov.

Útoky údajne vykonávajú milície s podporou Iránu a iné ozbrojené zložky. V pondelok to uviedli predstavitelia USA a Iraku, informuje agentúra AP.

Bezprostredne po zverejnení správy iracká armáda uviedla, že raketový útok v blízkosti bagdadského letiska si vyžiadal životy piatich civilistov - dvoch žien a troch detí -, pričom dve deti utrpeli vážne zranenia.

Pôvodným cieľom útoku bolo pravdepodobne letisko, raketa však zasiahla obývanú oblasť, uviedol nemenovaný člen irackých bezpečnostných zložiek.

K ďalšiemu útoku došlo v pondelok juhozápadne od Bagdadu, keď bomba zasiahla konvoj nesúci zásoby pre americkú armádu. Od októbra minulého roka sa v Iraku uskutočnilo takmer 78 útokov na záujmy USA, píše agentúra AFP.

O možnom zavretí ambasády informoval minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo irackého prezidenta minulý týždeň v utorok, pričom hrozbu zopakoval irackému premiérovi v sobotu. Nejde však o ultimátum, spresnil nemenovaný zdroj z vlády USA.

Spojené štáty sa k tvrdeniam oficiálne nevyjadrili, avšak vláda prezidenta Donalda Trumpa sa doteraz neostýchala vyjadriť svoj hnev a obavy v súvislosti s raketovými útokmi v blízkosti svojej ambasády, komentuje AP.

Washington umožňuje Bagdadu dovážať iránsky zemný plyn, bez ktorého by Irak nedokázal naplniť svoje energetické potreby. Minulý týždeň však ministerstvo zahraničných vecí USA skrátilo trvanie tejto výnimky zo sankcií voči Iránu zo 120 na 60 dní, čo je podľa AP dôkaz rastúceho napätia medzi týmito dvoma krajinami.

Vysokopostavení irackí predstavitelia sa zaviazali útoky vyšetriť a zvýšili počet príslušníkov bezpečnostných síl v bagdadskej Zelenej zóne, v ktorej sídli aj veľvyslanectvo USA.

Football news:

Lautaro Martinez: Messi is the best in the world. He is always one step ahead of the rest
The Atletico stadium was painted pink as part of the campaign to fight breast cancer
Frank Lampard: nothing comes easy in the Champions League. This is a great platform to learn new things
Ronaldo was not included in the Juve bid for the match against Dynamo Kyiv
Bruno on the role of captain: I didn't expect it. Tomorrow it's not about me, it's about the team. Everyone should be a leader
Ronaldo, Muller, van Basten, Bergkamp and Cruyff are among the nominees for the best centre forward in history (France Football)
UEFA can expand the Champions League to 36 teams from the 2024/25 season. Each club will play 10 matches in the group stage