Slovakia

Nižšie zálohové platby musí schváliť väčšina vlastníkov bytov, individuálne dohody sa nerobia

Pre dlh na mesačných zálohových platbách na prevádzku a údržbu bytového domu môžete prísť o strechu nad hlavou. Stačí, aby sekera prekročila zákonom stanovenú hranicu 2000 eur a váš byt skončí v dražbe. Hoci dlžná suma nemusí dosiahnuť ani zlomok z ceny nehnuteľnosti, ministerstvo spravodlivosti neplánuje zmenu. Na prípadné zvýšenie zákonnej hranice či iné úpravy nevidí dôvod.  

Už teraz je pritom podľa správcovských spoločností isté, že dlžníkov bude pribúdať. Vyše roka trvajúca pandémia a s ňou spojené obmedzenia pripravili o prácu tisíce Slovákov, ďalším klesli príjmy. Práca i vzdelávanie z domu navyše spôsobili, že domácnosti spotrebujú viac elektriny, plynu a vody. Zvýšili sa tiež priemerné výdavky domácností za pripojenie na internet. 

Individuálne dohody na nižších zálohových platbách či úplnom dočasnom oslobodení nie sú možné. Predseda Združenia pre lepšiu správu bytových domov Marek Perdík vysvetľuje, že by to nebolo fér voči ostatným platiacim vlastníkom. „Platenie do spoločných fondov je povinné pre každého, pričom jeho výška ovplyvňuje život všetkých obyvateľov domu,“ argumentuje.

Znížiť sumu je možné len v prípade, že by s tým súhlasila väčšina majiteľov bytov vo vašom dome. Zároveň platí, že všetci by platili rovnako. Možnosti sú však obmedzené, keďže do konečnej čiastky spadajú zálohové platby za teplo, vodu či elektrinu vo vašom byte i spoločných priestoroch, poistenie domu, upratovanie, výťahy, opravy, poplatky správcovi či príspevky do fondu opráv.   

Hraničná možnosť 

Priemerné mesačné zálohové platby na Slovensku sa pohybujú okolo stovky, konečná suma závisí od viacerých faktorov vrátane veľkosti bytu či veku nehnuteľnosti. Nájsť v rozpočte potrebné peniaze, resp. plnú sumu však začína byť po roku trvajúcej pandémii problémom pre viaceré domácnosti. 

Šéf Združenia pre lepšiu správu bytových domov Perdík zdôrazňuje, že ľudia by mali v tejto oblasti šetriť iba v krajnom prípade: „Túto otázku by som vo vzťahu k životným potrebám otváral ako poslednú.“

Upozorňuje, že mesačná suma je presne daná a nemožno ju svojvoľne znížiť. Ak to vlastníkovi bytu nevychádza, jednoducho vzniká nedoplatok.  

Hoci platí, že môžete požiadať o zníženie sumy, nižší zálohový predpis musia odsúhlasiť vlastníci nadpolovičnou väčšinou všetkých svojich hlasov.  

„Nie je to najsprávnejšie riešenie, pretože môže dôjsť k nečakanej udalosti na bytovom dome a na účte nebude dostatok peňazí na odstránenie problému alebo vykonania opravy,” upozorňuje Perdík. 

Vlastníkom odporúča, aby sa prípadne dohodli na zrušení niektorej služby, ktorú nepovažujú za nepotrebnú – môže to byť napríklad strážna služba či recepcia. 

Vo všeobecnosti však správca odporúča radšej predvídať a zálohové predpisy zbytočne neznižovať. V končenom dôsledku sa tak peniaze vrátia na preplatkoch a neskôr sa môžu zísť. 

#SpajaNasZodpovednost

Aktuality.sk ukazujú pravú tvár Slovenska – bez toho, aby zakrývali fakty a ohýbali realitu. Každý deň vám prinášame dôveryhodné a vyvážené spravodajstvo. Vaša podpora zabezpečí, aby náš obsah ostal otvorený aj pre tých, ktorí si to nemôžu dovoliť.

Máte už konto? Prihláste sa

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude