Slovakia

Odstráňte z parku pri úrade vlády sochu zakladateľa zločineckej organizácie, rozhodli poslanci Starého Mesta

Zdroj: FB Ondrej Dostál

Bratislavské Staré Mesto žiada hlavné mesto, aby odstránilo sochu Mareka Čulena v nadživotnej veľkosti z parku pri Leškovej ulici pred úradom vlády.

Nesúhlasí s tým, aby pamätník zakladateľa komunistickej strany a zločineckej organizácie stál naďalej na verejnom priestranstve. Nepovažuje ho za pripomienku historickej doby, ale temné miesto našej pamäti. Návrh na odstránenie sochy schválili v utorok miestni poslanci.

"Pomníky sú dokumenty doby, ale aj medzi nimi existujú rozdiely. Socha 30 rokov po opustení totality nie je na mieste. Socha zakladateľa zločineckej organizácie by nemala stáť nikde, nielen niekoľko metrov od úradu vlády demokratickej krajiny," poznamenal poslanec Peter Osuský. Súhlasí s ním aj poslanec Martin Gajdoš. Je presvedčený, že pamätníky velebiace osobnosti fašistického a komunistického režimu ako nedemokratických režimov nemajú na verejných priestranstvách čo hľadať. "Mali sme sa s tým vyrovnať hneď po roku 1989," zdôraznil.

Zdroj: FB Ondrej Dostál

Socha Mareka Čulena neďaleko  úradu vlády.

Poslanec Matej Vagač však upozornil, že v tomto prípade nesie pomník štatút vojnového hrobu a nebude jednoduché ho odstrániť len preto, lebo sa niekomu nepáči. Poukázal na zákon o vojnových hroboch. "Že sa nám to nepáči, je málo na jeho odstránenie," podotkol Vagač s tým, že na odstránenie sochy bude treba súhlas Ministerstva vnútra SR, nemôže to urobiť samo mesto ako vlastník pomníka i parčíka. Poslanec Osuský sa nechal počuť, že nemá problém interpelovať ministra na Hodine otázok v parlamente.

FOTO a VIDEO: Na Námestí Mateja Korvína pribudla socha v hodnote niekoľkých miliónov eur!

Námestie Mateja Korvína v bratislavskom Starom Meste sa stalo dočasným domovom Brémskym mestským muzikantom. Sochu z maľovaného bronzu znázorňujúcu známu rozprávku bratov Grimmovcov zapožičala na desať rokov súkromná nemecká zbierka umenia a mesto Brémy, ktoré je partnerským mestom Bratislavy.

Marek Čulen bol jedným zo zakladateľov komunistického hnutia, oddaný boľševik. Po vojne a komunistickom prevrate v roku 1948 sa dostal do najvyšších orgánov komunistickej strany, bol povereníkom poľnohospodárstva SNR v 50. rokoch a nesie zodpovednosť za osudy desaťtisícov občanov-roľníkov počas násilnej kolektivizácie.

Čulenov bronzový pomník odhalili v parčíku nad Námestím slobody (vtedajšie Gottwaldovo námestie) v Bratislave v roku 1978. Sochy mal aj v Brodskom a v Senici, ale tie po roku 1989 odstránili. Už pred 15 rokmi vznikla petícia občanov, aby socha vhodná na umiestnenie do budúceho Múzea zločinov komunizmu bola z tohto priestoru odstránená, zatiaľ uložením do depozitára. Doteraz sa tak nestalo.

(TASR)

Football news:

Neville about Manchester United: I would not like to be a defender of a team that has Ronaldo, Pogba, Bruno, Sancho and Greenwood on the field
Barcelona wants to sign Vlahovic from Fiorentina if they don't buy Holand (Gerard Romero)
Manchester United's new crisis: they lose even with Ronaldo, Pogba blames the defense, Sulscher admits mistakes
Brentford coach: Chelsea are very lucky. We dominated the last 30 minutes. He has 5 strokes!
Tuchel about 1-0 with Brentford: Chelsea were strong in the first 70 minutes and lucky in the last 20
Ronaldo has no effective actions in three consecutive Premier League games. Today he struck 3 shots, gave 31 passes and was offside 3 times
Why is Mehndi not nominated for the Golden Ball? Rüdiger about the goalkeeper's game with Brentford