Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

ONLINE: Starosta Kličko: Kyjev stále zostáva cieľom Moskvy

Najdôležitejšie udalosti

mier-ukrajine-2

VIDEO: Rusko poslalo do bojov na Ukrajine aj špičkové stíhačky Su-57.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko má vysoké očakávania, pokiaľ ide o možnú návštevu nemeckého kancelára Olafa Scholza na Ukrajine. Scholz podľa správ plánuje ešte v júni spoločnú cestu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a talianskym premiérom Mariom Draghim.

„Od troch lídrov najdôležitejších krajín potrebujeme čo najskôr prísne podporné sankcie a zbrane,“ vyhlásil Kličko pre nemecký denník Bild, ktorý rozhovor s ním zverejnil v nedeľu večer. Politik v ňom zopakoval požiadavku na ďalšiu muníciu a modernú výzbroj.

Podľa Klička je pri ruskej útočnej vojne proti Ukrajine naďalej ohrozené aj hlavné mesto. „Kyjev bol cieľom a Kyjev zostáva cieľom,“ uviedol starosta s tým, že ruský prezident Vladimir Putin si robí nároky na celé niekdajšie ruské územie. „Jeho záujem sa nekončí v Kyjeve a na hranici s Poľskom. Pôjde tak ďaleko, ako mu to umožníme,“ dodal s vyhlásením: „Vojna zaklope aj na dvere Nemcov.“

Kličko podľa vlastných slov od predstaviteľov armády počúva, že podpora v tomto smere, ohlásená už pred niekoľkými mesiacmi, síce sčasti prichádza, no nie v želanom množstve. „Znamená to, že prichádzame o časť nášho územia, prichádzame o ľudské životy,“ zdôraznil.

Starosta ukrajinskej metropoly predpokladá, že návšteva politikom objasní situáciu na Ukrajine. „Myslím si, že situáciu lepšie pochopíte, keď na vlastné oči uvidíte mestá ako Buča,“ povedal Kličko. „Už to síce nie je také ako v marci, keď z týchto miest práve odišli ruskí vojaci. Ale keď títo traja štátni činitelia uvidia situáciu na vlastné oči a porozprávajú sa s ľuďmi, pochopia aj emocionálne, aké dôležité je nás podporovať. So všetkým – zbraňami, peniazmi, humanitárnou podporou.“

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu oznámil, že povedie nové rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Týkať by sa mali koridoru na vývoz obilnín z Ukrajiny, informuje TASR na základe správy tureckej verejnoprávnej televízie.

Západní i ruskí predstavitelia varujú pred globálnou potravinovou krízou v dôsledku vojny na Ukrajine. Kyjev a jeho spojenci obviňujú Rusko z blokovania vývozu obilnín z Ukrajiny, zatiaľ čo Moskva tvrdí, že je pripravená tento export umožniť cez čiernomorské prístavy, avšak vyžaduje si to podľa nej zrušenie sankcií voči Rusku.

Erdogan v nedeľu povedal, že rokovania o umožnení vývozu obilnín z Ukrajiny pokračujú. „A možno budúci týždeň budeme viesť rozhovory o tom, aké kroky podnikneme, na rokovaniach s pánmi Putinom a Zelenským,“ povedal na stretnutí s mladými ľuďmi v provincii Van na východe Turecka.

Rusko a Ukrajina patria k významným vývozcom obilia, pričom minulý rok sa na celosvetovom exporte pšenice podieľali spoločne približne 30 percentami, pripomenula turecká televízia TRT World.