Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

OSN a Británia odsúdili verdikt proti Aun Schan Su Ťij

Sedemdesiatšesťročná Aun Schan Su Ťij je vo väzení, odkedy armáda 1. februára tohto roka zosadila jej civilnú vládu a ukončila tak krátke obdobie demokracie v Mjanmarsku.

Ženeva 6. decembra (TASR) - Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová odsúdila v pondelok verdikt mjanmarskej vojenskej junty, ktorá tamojšiu líderku a nositeľku Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij odsúdila v pondelok na štyri roky väzenia za podnecovanie nepokojov a porušovanie proticovidových pravidiel. Informovala o tom agentúra AFP.

Rovnaký verdikt za tie isté obvinenia si vypočul aj zosadený prezident Mjanmarska Win Mjin.

"Odsúdenie po podvodnom a tajnom procese pred vojensky kontrolovaným súdom nie je nič iné než odsúdenie politicky motivované," uviedla vo vyhlásení Bacheletová.

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová zase v reakcii na verdikt proti Su Ťij uviedla, že tento trest odňatia slobody je "ďalším desivým pokusom v snahe mjanmarského vojenského režimu potlačiť opozíciu, ako aj slobodu a demokraciu". "Spojené kráľovstvo vyzýva mjanmarský režim, aby prepustil politických väzňov, zapojil sa do dialógu a umožnil návrat k demokracii. V dôsledku svojvoľného zadržiavania zvolených politikov hrozia len ďalšie nepokoje," dodala.

Verdikt predtým odsúdila i ľudskoprávna organizácia organizácia Amnesty International, ktorá obvinila mjanmarskú juntu z pokusu "zlikvidovať opozíciu a udusiť slobody v Mjanmarsku" za pomoci vznášania "falošných obvinení".

Sedemdesiatšesťročná Aun Schan Su Ťij je vo väzení, odkedy armáda 1. februára tohto roka zosadila jej civilnú vládu a ukončila tak krátke obdobie demokracie v Mjanmarsku. K vojenskému prevratu došlo v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza novozvoleného parlamentu.

Su Ťij je obvinená aj z volebných podvodov, korupcie či porušenia zákona o úradnom tajomstve – v prípade usvedčenia môže vo väzení stráviť aj celé desaťročia, pripomína AFP.