Slovakia

OSN: Strategickým záujmom Slovenska je podľa Korčoka podpora multilateralizmu

Strategickým záujmom Slovenska je podpora multilateralizmu, ktorý v poslednom období čelí mimoriadnemu tlaku, povedal v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. TASR o tom v pondelok informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Korčok v pondelok absolvoval telefonické rozhovory s novozvoleným predsedom Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov Volkanom Bozkirom a námestníčkou generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti a budovanie mieru Rosemary DiCarlovou.

Korčok s Bozkirom podľa tlačového odboru MZVEZ rokoval o aktuálnom 75. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v kontexte pandémie COVID-19, realizácii cieľov trvalo udržateľného rozvoja a podpore multilateralizmu.

Záväzok SR voči OSN

Minister potvrdil záväzok SR voči OSN a podporu pokračovania reformných procesov zameraných na zvýšenie efektívnosti a transparentnosti tejto organizácie. Za jednu z priorít Slovenskej republiky pri OSN Korčok označil tému reformy bezpečnostného sektora.

V rozhovore s DiCarlovou podľa MZVEZ dominovali úlohy OSN pri riešení medzinárodných konfliktov. Prerokovali okrem iného aj aktuálne dianie v Bielorusku, na Ukrajine, na Blízkom východe a v Náhornom Karabachu.

Minister Korčok v rozhovore vyzdvihol dlhodobé pôsobenie slovenských vojakov a policajtov na Cypre a Golanských výšinách. Pripomenul aj plánovaný príspevok SR na výcvikové operácie EÚ v Mali a Stredoafrickej republike, ktorý je súčasťou posilňovania stability celého regiónu.

DiCarlová ocenila aktívnu angažovanosť Slovenska v agende budovania mieru a prevencie konfliktov - či už ide o pôsobenie v mierových misiách OSN, ako aj členstvo SR v Komisii OSN pre budovanie mieru.

"Súčasné dianie potvrdzuje, že svet potrebuje viac a nie menej medzinárodnej spolupráce. Strategickým záujmom SR je podpora multilateralizmu, ktorý čelí v ostatnom období mimoriadnemu tlaku," uzavrel minister.

Football news:

Hans-Dieter flick: I Hope Alaba will sign a contract with Bayern. Our club is one of the best in the world
Diego Maradona: Messi gave Barca everything, brought them to the top. He was not treated the way he deserved
Federico Chiesa: I hope to leave my mark in Juve. We will achieve great results
The Coach Of Benfica: I don't want us to look like the current Barcelona, it has nothing
Guardiola on returning to Barca: I'm happy at Manchester City. I hope to stay here
Fabinho will not play with West ham due to injury
Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi