Slovakia

Patrick Marleau prekonal legendárneho Gordieho Howea a prepísal historické štatistiky NHL

Slovenský hokejista Tomáš Jurčo bol v pondelok priamym účastníkom historického momentu v NHL. V zápase Vegas – San Jose (3:2 sn) síce odkorčuľoval iba 5:31 min s jednou strelou na bránku, ale hlavným aktérom duelu bol hosťujúci útočník Patrick Marleau.

Vo veku 41 rokov absolvoval 1768. zápas v základnej časti NHL, čím prekonal bájny rekord legendárneho Gordieho Howea.

V San Jose by diváci neboli

Rekordnému zápasu sa priamo v T-Mobile Arene v Las Vegas prizerali takmer štyri tisícky divákov, medzi ktorými nechýbali Marleauova manželka Christina a ich štyria synovia.

Ak by sa zápas nehral v Las Vegas, ale v San Jose, musel by Marleau oželieť divácku podporu pri historickom momente vo svojej kariére.

V niektorých mestách Kalifornie totiž stáli nie sú povolení diváci na zápasoch vzhľadom na horšiu pandemickú situáciu s ochorením COVID-19 ako v Nevade.

„Som nevýslovne vďačný každému a za všetko, čo pre mňa každý urobil počas mojej kariéry. Netuším, koľko telefonátov či textových správ som dostal. Možno mi zaberie celý týždeň, ak mám odpovedať všetkým gratulantom. Toto všetko prijímam s ohromnou pokorou a teším sa na ďalšie zápasy,“ vyhlásil Patrick Marleau.

Aplauz v stoji

V zápase, ktorý zmenil historické štatistiky NHL, odohral Marleau 17:21 min, ale nebodoval. Vo svojej 23. profiligovej sezóne má zatiaľ na konte 8 bodov za 4 góly a rovnaký počet asistencií.

Celkovo ich v NHL od roku 1997 nazbieral 1196 a ďalších 127 v zápasoch play-off. Body však už dávno nezískava tak rýchlo ako kedysi.

Kouč San Jose Sharks Bob Boughner označil Marleaua a jeho hokejovú kariéru za dojímavý príbeh. Hráči oboch tímov mu po zápase aplaudovali v stoji.

„Jediné, prečo to stále ešte robím, je láska k hokeju. Milujem to všetko na ľade rovnako ako kedysi, keď som začínal. A prežívam výnimočné pocity, keď vidím, ako mi gratulujú hráči oboch tímov. Najmä spoluhráčom sa chcem poďakovať. Sú tu stále pre mňa. Bez nich by som bol ničím,“ povedal Patrick Marleau v interview pre NBC a premáhali ho slzy.

Ešte jeden míľnik

Elitný útočník Vegas Mark Stone strelil v zápase proti San Jose svoj šestnásty a sedemnásty gól sezóny, ale tentoraz dal prednosť ováciám nad kariérou útočníka súperovho tímu.

„Myslím si, že v tejto chvíli mi ešte nedochádza, čo sa vlastne stalo. Až keď prídem večer domov a v pokoji sa nad tým zamyslím, dostihne ma veľkosť tej chvíle. Máme šialenú rivalitu so San Jose, ale v týchto chvíľach je dôležitejší rešpekt. Bola to veľká noc pre Patricka Marleaua a my ostatní sme boli jej súčasťou,“ uznal Stone.

Marleau útočí ešte na jeden rekord v dlhovekosti. Ak nastúpi v najbližšom stredajšom zápase, dostihne obrancu Keitha Yandleho z Floridy a budú jediní dvaja aktívni hráči v NHL s 900 zápasmi v neprerušenej sérii. Útočník Arizony Phil Kessel ich má na konte 890.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude