Slovakia

Philip Morris by mohol zastaviť predaj cigariet v Británii do 10 rokov

Podľa OSN zabíja fajčenie vrátane tzv. pasívneho fajčenia viac ako 8 miliónov ľudí ročne.

Londýn 1. augusta (TASR) - Výrobca cigariet Philip Morris International údajne naznačil, že by mohol do 10 rokov zastaviť predaj cigariet v Británii. Uviedol to zhruba dva roky po tom, čo britská vláda vyhlásila, že chce do roku 2030 skoncovať s fajčením v Anglicku. To by znamenalo koniec vlajkovej značky Marlboro v Spojenom kráľovstve.

"Myslím si, že v Británii je možné maximálne o desať rokov úplne vyriešiť problém s fajčením," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Philip Morris Jacek Olczak pred týždňom v rozhovore pre Mail on Sunday.

Na otázku, či to znamená, že spoločnosť v uvedenom časovom období prestane predávať tradičné cigarety v Británii, Olczak odpovedal: „Absolútne.“

Skupiny aktivistov však poukázali na to, že spoločnosť Philip Morris International už v minulosti vydala podobné vyhlásenia, ale pristúpila len k veľmi malým zmenám.

Argumentujú tiež, že tabakoví giganti, ktorí dlhodobo popierajú zdravotné riziká fajčenia, na jednej strane tvrdia, že sú súčasť prechodu na svet bez dymu, ale zároveň pokračujú v celosvetovom predaji a propagácii cigariet.

Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Philip Morris International André Calantzopoulos už v roku 2016 uviedol, že dúfa, že spoločnosť úplne zastaví predaj cigariet.

Svetová zdravotnícka organizácia opisuje tabakovú epidémiu ako „jednu z najväčších hrozieb pre verejné zdravie". Podľa OSN zabíja fajčenie vrátane tzv. pasívneho fajčenia viac ako 8 miliónov ľudí ročne.

Football news:

Torpedo Vladimir about the detention of Shinnik fans by the police: We have nothing to do with this. We were preparing for the reception
Watzke on the transfer of Holand: There is still no decision whether he will leave in the summer
Ibrahimovic will not play with Atletico. He can return to the ranks after a pause for national team matches
Mbappe complains about Neymar, and Donnarumme feels bad behind Navas (but Messi is for him). Against this background, PSG has 8 out of 8 in the league
Arsenal demolished Tottenham for the first half of the derby. A hole in the support zone and a completely unprepared Kane helped
Kroos on the injury: I played with the pain for six months, taking pills. Between matches, the pain was much stronger
Damsgaard is Interesting for Juve, Inter, Milan and Tottenham. He scored against Russia and England at the Euro