Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Polícia v Indii strieľala na demonštrácii proti výrokom o prorokovi Mohamedovi

Indická polícia zastrelila dvoch demonštrantov a 130 ďalších zatkla počas pouličných nepokojov vyvolaných výrokmi predstaviteľov vládnej strany o islamskom prorokovi Mohamedovi. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom v sobotu informovala agentúra AFP.

Napätie v Indii a pobúrenie v islamskom svete rastie od minulého týždňa, keď sa dvaja vplyvní predstavitelia Indickej ľudovej strany (BJP) premiéra Naréndru Módího (BJP), Nupur Šarmová a Navín Džindal, dopustili výrokov považovaných za urážku islamského proroka Mohameda a jeho manželky Ajše. Ideológiou BJP je hinduistický nacionalizmus.

Moslimovia po piatkových modlitbách vo veľkom počte vyšli do ulíc Indie i jej susedných krajín s cieľom odsúdiť tieto výroky. Policajti strieľali do davu vo východoindickom meste Ránčí.

"Polícia bola nútená strieľať s cieľom rozohnať protestujúcich... výsledkom čoho sú dvaja mŕtvi," povedal pre AFP predstaviteľ tamojšej polície, podľa ktorého dav nerešpektoval jej nariadenie nepochodovať od mešity smerom k miestnemu trhovisku. Keď sa policajti pokúšali rozpustiť zhromaždenie pomocou obuškov, demonštranti do nich hádzali kamene a fľaše.

Úrady v meste následne prerušili internetové spojenie a vyhlásili zákaz vychádzania. Atmosféra bola podľa miestnych obyvateľov, ktorých citovala AFP, napätá aj v sobotu.

Za hanlivé vyjadrenia predstaviteľov vládnej strany požadujú od Indie ospravedlnenie Katar, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Omán, Indonézia, Malajzia, Pakistan, Irán a Afganistan. V niektorých arabských krajinách sa už v tejto súvislosti objavili aj výzvy na bojkot indického tovaru.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne bojuje za spravodlivosť, a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám

Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií