Slovakia

Povstalci chcú po zabití prezidenta pokračovať v ofenzíve: Slová, ktoré naháňajú hrôzu

Débyho zabili v utorok počas bojov s povstalcami. Pri moci bol vyše 30 rokov. Armáda vyhlásila, že dočasnú štátnu radu, ktorá následne prevzala moc v krajine, bude viesť Débyho syn Mahamat Idriss Déby. Povstalecká skupina nazývajúca sa Front za zmenu a svornosť v Čade (FACT) však prechod moci na syna zosnulého prezidenta "kategoricky odmieta".

"Máme v úmysle pokračovať v ofenzíve. Naše jednotky sú na ceste smerom k N'Djamene, ale Débyho synom necháme 15 až 28 hodín na to, aby otca pochovali podľa tradície," uviedli povstalci. Podľa agentúry AFP sa štátny pohreb prezidenta bude konať v piatok.

Čadská armáda predtým tvrdila, že povstalcov po viac ako týždeň trvajúcich bojoch eliminovala. V pondelok uviedla, že zabila viac ako 300 a zajala 150 z nich.

Všeobecne sa predpokladá, že povstalci dostali výcvik i výzbroj v susednej Líbyi, do severnej časti Čadu prešli 11. apríla. V krajine sa práve v ten deň konali prezidentské voľby, ktoré niekoľkí poprední opoziční kandidáti bojkotovali.

Oznámenie o Débyho smrti prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako ho tamojšie úrady vyhlásili za víťaza prezidentských volieb, ktoré sa konali 11. apríla.

Podľa hovorcu armády prezident (68) podľahol strelným zraneniam, ktoré utrpel v utorok, keď velil jednotkám bojujúcim proti vzbúrencom na severe Čadu.

Football news:

In the game with Roma, we saw the former De Gea: he made 10 saves, dragged at close range and became the best player of the match
David Villa joined the management of the Indian club Odisha
Chelsea and Jorginho want to extend their contract. The midfielder was Interested in Juve
Player of the Wings of Hadi on alcohol: Never drank, because I am happy as I live
Matic on Europa League: Manchester United respect Villarreal, but approach the final with thoughts of winning
President of Villarreal on reaching the final of the European Cup: We have finally achieved this
Cavani-the first player in 35 years with a double in both matches of the 1/2 final of the European Cup