Slovakia

Predseda ER Michel vyzval Gruzínsko, aby tvrdo pracovalo na reformách

Gruzínsko sa ocitlo v politickej kríze po parlamentných voľbách z októbra minulého roku, ktoré opozičné strany označili za zmanipulované.

Tbilisi 20. apríla TASR) - Predseda Európskej rady Charles Michel v utorok vyzval vládnucu stranu Gruzínska - Gruzínsky sen a tamojšiu opozíciu, aby začali "tvrdo pracovať" na politických reformách. Stalo sa tak deň po tom, ako podpísali dohodu o ukončení mesiac trvajúcej politickej krízy v krajine. Informovala o tom agentúra AFP.

"Politická kríza sa skončila," povedal Michel v utorok v gruzínskej metropole Tbilisi. "Dnešok je novým začiatkom, začiatkom tvrdej práce, ktorá Gruzínsko posunie vpred na jeho ceste do európsko-atlantických štruktúr," dodal.

Postsovietske Gruzínsko, ktoré sa uchádza o členstvo v EÚ i NATO, sa podľa Michela podpísaním tejto dohody posunulo k užšej spolupráci s európskymi partnermi a Severoatlantickou alianciou.

Podpísaním dohody sa podľa AFP končí bojkot parlamentu zo strany opozície a otvára sa cesta k rozsiahlym volebným a justičným reformám v Gruzínsku, keďže zahŕňa aj reformu Ústrednej volebnej komisie a prokuratúry.

Gruzínsko sa ocitlo v politickej kríze po parlamentných voľbách z októbra minulého roku, ktoré opozičné strany označili za zmanipulované. Poslanci zvolení za opozíciu odmietli vykonávať svoje mandáty a iniciovali masové protesty, ktorých účastníci žiadali predčasné parlamentné voľby.

Patová situácia sa zhoršila vo februári, keď polícia pri razii v sídle Zjednoteného národného hnutia (UNM) v Tbilisi zatkla jeho predsedu Nikanora Meliu. Zo svojej funkcie následne odstúpil premiér Giorgi Gacharia.

Spomínanú dohodu, ktorú sa podarilo uzavrieť až na tretí pokus, podpísali zástupcovia všetkých politických strán s výnimkou UNM. To sa k nej pripojí až po tom, čo bude z väzenia prepustený Melia.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude