Slovakia

Prezident Díaz-Canel nahradil Raúla Castra na čele komunistickej strany Kuby

„Miguel Díaz-Canel Bermúdez bol zvolený za prvého tajomníka ústredného výboru Komunistickej strany Kuby,“ napísali v záverečný deň štvordňového VIII. zjazdu PCC kubánski predstavitelia na Twitteri.

Díaz-Canel (60) tak pondelok oficiálne prebral úlohu najdôležitejšieho politického predstaviteľa na Kube. Mladší brat zosnulého Fidela Castra Raúl (89), ktorý fakticky stál na čele Kuby od roku 2006, odchádza do politického dôchodku.

Raúl Castro už minulý piatok avizoval, že zo svojho postu odstúpi, avšak meno svojho nástupcu neoznámil. Už predtým však uviedol, že by moc rád odovzdal práve Díazovi-Canelovi, ktorý ho v roku 2018 nahradil vo funkcii kubánskeho prezidenta.

kuba Raúl Castro Čítajte viac Koniec Castrovcov. Raúl odstúpi z čela komunistickej strany

Tú Raúl Castro v roku 2008 oficiálne prevzal od brata Fidela a po desiatich rokoch ho v nej nahradil Díaz-Canel. Na čele Kuby stál Raúl Castro fakticky od roku 2006, keď sa Fidel pre chorobu stiahol z politického života.

Vo svojom poslednom prejave k spolustraníkom Castro minulý piatok potvrdil „ochotu viesť kultivovaný dialóg a budovanie nového typu vzťahov so Spojenými štátmi“, ktoré už od roku 1962 uplatňujú voči kubánskemu komunistickému režimu sankcie. Castro však zároveň zdôraznil, že Kuba sa nezriekne „princípov revolúcie a socializmu“.

Zvolenie nového straníckeho lídra po dlhoročnej vláde bratov Castrovcov zrejme nepovedie na Kube k významnejším politickým zmenám. Kuba aktuálne bojuje s najhoršou hospodárskou krízou za posledných 30 rokov, vysokou mierou inflácie, nedostatkom potravín a výrobkov každodennej spotreby, ako aj narastajúcou nespokojnosťou tamojšieho obyvateľstva.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude