Slovakia

Produkcia áut v Česku vzrástla v 1. kvartáli takmer o 3 percentá

V marci sa tento rok vyrobilo v Česku celkovo 125 202 osobných áut. V porovnaní s februárom to predstavuje rast o 22,6 percenta.

Praha 20. apríla (TASR) – V 1. štvrťroku tohto roka sa v Česku vyrobilo viac než 333 500 vozidiel. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená rast takmer o 3 %.

Ako uviedlo české Združenie automobilového priemyslu (SDA), ktoré citoval server novinky.cz, v 1. kvartáli vyrobili v Česku celkovo 333.520 vozidiel, čo medziročne predstavuje rast o 2,7 %. Čo sa týka osobných áut, celkovo sa ich v Českej republike vyrobilo v prvých troch mesiacoch 331.897. To je o 2,8 % viac než v 1. štvrťroku 2020.

Výsledky však ovplyvňuje fakt, že v druhej polovici marca minulého roka došlo k uzatvoreniu prevádzok v dôsledku nástupu pandémie nového koronavírusu. Podľa výrobcov je relevantnejšie porovnanie s 1. štvrťrokom roka 2019. „Vtedy sa v prvých troch mesiacoch vyrobilo viac než 363.000 osobných vozidiel, teda iba o 8,6 % viac než v tomto roku. V samotnom marci tohto roka sa produkcia automobilov priblížila roku 2019 dokonca na necelých 5 % rozdielu," uviedol výkonný riaditeľ TPCA Zdeněk Petzl.

„Trhové a ekonomické podmienky sú však naďalej diametrálne odlišné. V autopriemysle je stále evidentná veľká neistota. Situácia na trhu s polovodičmi aj ceny ďalších vstupov dusia automobilky na celom svete. Česko nie je výnimka," dodal.

V marci sa tento rok vyrobilo v Česku celkovo 125 202 osobných áut. V porovnaní s februárom to predstavuje rast o 22,6 %.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude