logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

RANNÁ ŠTVORKA: Vo štvrtok oslavuje meniny Oto, teploty do 4 stupňov

Lucia Šútorová Rôzne

Dnešná pranostika znie: Keď v decembri mrzne, sneží, úrodný rok za tým beží. Meniny má Oto. Slnečno a miestami hmla. Teploty -1 až 4 stupne C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Vo štvrtok oslavuje meniny Oto, teploty do 4 stupňov
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Západ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty –2 až –5 a najvyššie denné 1 až 4 stupne C.

Stred: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty –3 až –8 a najvyššie denné –1 až 3 stupne C.

Východ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty –3 až –7 a najvyššie denné –1 až 3 stupne C.

Meniny má Oto

Mužské meno Oto má nemecký pôvod a jeho význam je „ochranca majetku“. Nositeľov tohto na Slovensku ojedinelého mena oslovujeme Otko, Otík, Otíček.

Otovia, ktorí oslavujú meniny 5. decembra, sú prevažne vyrovnaní a spokojní sami so sebou. Ak majú problémy, zbežne ich preletia a hneď vyriešia. Nezdržiavajú sa pritom detailmi. Ako študenti sú usilovní, svedomití a bodujú u učiteľov. Výrazný zmysel pre profesionálnu zodpovednosť predurčuje Otov na to, aby sa uplatnili napríklad ako obchodníci. Nositelia tohto mena sú duchaplní, citliví muži, silne pripútaní k domovu a verní rodinným tradíciám.

Sú životaschopní. Často riskujú, až prekročia hranice vlastnej odolnosti.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú zelená a biela. Ochranné rastliny palina a saturejka, ochranné kamene zafír a sardónyx – achát s bielymi a hnedými vrstvičkami.

Stalo sa doma

1361 – Uhorský kráľ Ľudovít I. udelil Modre mestské výsady.

1868 – V Rakúsko-Uhorsku vydali nový branný zákon, ktorým sa zaviedla všeobecná povinná vojenská služba na tri roky.

1912 – Narodila sa v Lodži v židovskej rodine spisovateľka HELA VOLANSKÁ, vlastným menom Chaja Wolfowitz, ako vydatá sa volala Friedmannová. Pre svoj pôvod bola internovaná počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore. Komunisti jej zase v čase normalizácie zakázali publikovať. Je autorkou románov ako napríklad Jed alebo Siahni si, ako ma to bolí. Zomrela 23.12.1996 v Prahe.

1915 – Narodil sa v obci Záriečie lekár a biológ IVAN STANEK, zakladateľská osobnosť slovenskej histológie a autor základného diela o embryológii človeka – Repetitórium embryológie človeka. Zomrel 6.2.1972.

1917 – Narodil sa vo Zvolene spisovateľ, prekladateľ a ľudový rozprávač známy ako ujo z Detvy ĽUDO ZELIENKA. Zomrel 8.8.1977.

1919 – Narodil sa v Suchej nad Parnou prekladateľ, básnik a redaktor VÍŤAZOSLAV HEČKO. Zomrel 7.12.1972.

1930 – Narodil sa v Prešove vysokoškolský pedagóg a nestor slovenského poľovníctva PAVEL HELL, autor či spoluautor mnohých odborných kníh či publikácií ako napríklad Špeciálny chov zveri, Manažment poľovníctva, Nová príručka poľovníka, Nová príručka poľovníka do vrecka, alebo Encyklopédia poľovníctva. Zomrel 11.8.2009.

1941 – Narodil sa v Banskej Bystrici hudobný skladateľ, dirigent a klavirista IGOR BÁZLIK, autor populárnych piesní, šansónov a hudobných scénických diel.

1994 – Narodil sa v Snine futbalista, reprezentant ONDREJ DUDA, ktorý v roku 2014 vyhral cenu Petra Dubovského, ktorá sa na Slovensku udeľuje najlepšiemu slovenskému hráčovi do 21 rokov. Je hráčom nemeckého klubu Hertha Berlín.

Stalo sa vo svete

1766 – Konala sa prvá aukcia v londýnskej sieni Christie's vo Veľkej Británii.

1812 – Napoleon I. Bonaparte opustil svoje porazené vojská v Rusku a vydal sa na spiatočnú cestu do Paríža.

1863 – Vo Veľkej Británii v časopise Bell's Life uverejnili prvé futbalové pravidlá.

1933 – Skončila sa prohibícia v USA, keď v štáte Utah prijali 22. dodatok k ústave, čím bolo prekročené kvórum 75 percent štátov.

1936 – V Zväze sovietskych socialistických republík (ZSSR) sa v Moskve konal VIII. zjazd sovietov, na ktorom schválili novú sovietsku ústavu, vypracovanú komisiou na čele s Josifom V. Stalinom.

1977 – Egypt prerušil diplomatické styky so Sýriou, Alžírskom, Líbyou a Jemenom.

2001 – Afganské protitalibanské politické skupiny podpísali dohodu o vytvorení dočasnej vlády na čele s paštúnskym vodcom Hamídom Karzajom.

2003 – V dôsledku teroristického útoku na preplnený vlak v oblasti Severného Kaukazu prišlo o život 41 osôb, 160 ďalších utrpelo zranenia.

2006 – Na Fidži uskutočnila armáda štátny prevrat.

2009 – Španielski tenisti sa v Barcelone stali štvrtýkrát v histórii víťazmi Davisovho pohára reprezentačných družstiev. O rozhodujúci bod sa vo štvorhre postarali Feliciano Lopez s Fernandom Verdascom, ktorí si poradili s českým párom Radek Štěpánek, Tomáš Berdych v troch setoch 7:6 (7), 7:5 a 6:2.

2010 – Srbskí tenisti sa stali prvýkrát v histórii víťazmi Davisovho pohára, keď vo finále 99. ročníka prestížnej tímovej súťaže zvíťazili nad Francúzskom 3:2.

Skladba dňa

1932 – Narodil sa Little Richard (vlastným menom Richard Wayne Penniman), Macon, Georgia, USA, spevák, skladateľ a klavirista. Patril k zakladateľom rock'n'rollu. Bol jedným z dvanástich detí Charlesa Pennimana, ktorý pôsobil ako kazateľ v štáte Georgia. So spevom začínal v kostole s rodinnou skupinou Penniman Singers. Mal pätnásť, keď odišiel z domu, predával na trhoviskách, vystupoval s putovnou estrádou. Prvé nahrávky realizoval na začiatku päťdesiatych rokov. V septembri 1955 mal prvý veľký hit, skladbu Tutti Frutti. Tú potom prevzalo viacero interpretov, medzi nimi Elvis Presley. V apríli 1956 mal hit Long Tall Sally, v marci 1957 ďalší Lucille. V marci 1957 vydal prvú LP platňu Here's Little Richard.

Rokenrolly Little Richarda ovplyvnili viacero skupín, medzi nimi aj slávnych Beatles. Po vzore otca a deda sa aj Little Richard stal kazateľom. V roku 1993 dostal Cenu Grammy za celoživotné dielo. Na svojom konte má viac ako päť desiatok albumov a kompilácií, najnovšou je California (I'm Comin') z roku 2016. V rhythm & bluesovej hitparáde mal osemnásť skladieb, deväť z nich sa umiestnilo aj v popovej hitparáde. V roku 1986 ho uviedli do Rock and rollovej siene slávy.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: YouTube.com

Zdroj: TASR

Themes
ICO