Slovakia

Respirátor je povinný už len v 5 okresoch: Kde ho ešte musíte nosiť?

Ilustračný obrázok k článku Respirátor je povinný už len v 5 okresoch: Kde ho ešte musíte nosiť?
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Situácia ohľadom pandémie koronavírusu je na Slovensku každým týždňom lepšia. Dôkazom je aj nový rozpis okresov v zelenej farbe, v ktorých sú už len minimálne obmedzenia.

14. jún 2021 ELA Zo Slovenska
14. jún 2021 ELA Zo Slovenska

Situácia ohľadom pandémie koronavírusu je na Slovensku každým týždňom lepšia. Dôkazom je aj nový rozpis okresov v zelenej farbe, v ktorých sú už len minimálne obmedzenia.

Ilustračný obrázok k článku Respirátor je povinný už len v 5 okresoch: Kde ho ešte musíte nosiť?
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Od pondelka 14. júna platí nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorá upravuje povinnosti po vstupe na Slovensko.

Vo vyhláške pribudli nové výnimky z karantény po príchode zo zelených krajín. Od pondelka platí aj nové rozdelenie okresov podľa covidového automatu. Detaily sa dočítate TU:

Respirátor či rúško?

Pozor, ak sa presúvate medzi okresmi, od dnešného dňa dochádza aj k zmene nosenia respirátora v interiéri. Povinné bude už len v dvoch takzvaných červených okresoch, konkrétne v Kysuckom Novom Meste a Myjave a v troch ružových okresoch, konkrétne v Banskej Štiavnici, Skalici a Trenčíne.

„V interiéri je povinný respirátor. V exteriéri je povinné prekryť si ústa a nos respirátorom, rúškom, šálom alebo šatkou. Výnimka je, ak ste od ostatných osôb, s ktorými nežijete v jednej domácnosti, viac ako 5 metrov,“ informuje o tom na sociálnej sieti Ministerstvo vnútra SR.

Článok pokračuje pod mapou.

Opatrenia v ružovej fáze:

Povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri, ak sa do vzdialenosti 2 metrov nachádzate pri cudzej osobe. Okienkový predaj a donášky jedla, otvorené sú aj terasy s rozostupmi dva metre medzi stolmi. Obchody sú otvorené, test povinný nie je.

Opatrenia v oranžovej fáze:

Povinné rúško v interiéri a rúško v exteriéri na hromadných podujatiach. Otvorené sú interiéry prevádzok pre najviac štyri osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, dvojmetrové rozostupy medzi stolmi. Otvorené obchody bez testu.

Opatrenia v žltej fáze:

Povinné rúško v interiéri a rúško v exteriéri na hromadných podujatiach. V nákupných centrách sú povinné hygienické opatrenia ako dezinfekcia rúk či pravidelná dezinfekcia priestorov. Okrem terás sú otvorené aj interiéry reštaurácií pre najviac šesť osôb pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti, rozostupy medzi stolmi musia mať dva metre.

Všetko potrebné ku opatreniam pre daný týždeň NÁJDETE TU:

Čo je potrebné vedieť?

Najčítanejšie zo Slovenska

Football news:

Fantastic story of a surfer from Australia: he won bronze after a severe skull injury (he couldn't even walk)
Aguero underwent a course of stem cell treatment to restore the cartilage of the knee joint
Mills on Varane at Manchester United: I'm not sure that he will be like van Dijk or Dias. There are 6 difficult matches in La Liga, not counting the Champions League
Memphis Depay: I don't care if they call me a rebel. Suarez won a lot not because he is the nicest person on the field
Barca will not have to register Messi as a newcomer. He will be able to work at the training camp without signing a contract
Petkovic headed Bordeaux. He worked with the Swiss national team since 2014
Chelsea may include Zouma in the deal with Sevilla for Kunde