Slovakia

Rezort kultúry ocenil najlepšie zrekonštruované kultúrne pamiatky

Erbová sála v Dessewffyovskom kaštieli vo Finticiach, foto z archívu. Foto: TASR - Milan Kapusta

Cenu v kategórii čiastková obnova a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky získala Erbová sála v Dessewffyovskom kaštieli vo Finticiach.

Bratislava 11. mája (TASR) - Ministerstvo kultúry (MK) SR ocenilo najlepšie zrekonštruované či zreštaurované národné kultúrne pamiatky. Projekty pamiatkovej obnovy národnej kultúrnej pamiatky v rámci súťaže Fénix ukončené v roku 2018 alebo v roku 2019 hodnotila deväťčlenná odborná porota. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu kultúry Zuzana Viciaňová.

Ako MK SR priblížilo, poslaním súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka je podporovať zodpovedný prístup vlastníkov národných kultúrnych pamiatok k ochrane kultúrneho dedičstva Slovenska. Zároveň je jej cieľom aj zvýšenie záujmu verejnosti o kultúrne pamiatky.

Laureáti získali osvedčenie o udelení a užívaní titulu Kultúrna pamiatka roka 2018/2019, bronzovú sošku bájneho vtáka Fénixa z dielne akademického sochára Stanislava Mikuša, finančnú odmenu 10.000 eur a čestný diplom.

Cenu v kategórii komplexná obnova a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky získala Vila Dr. Emila Stodolu v Liptovskom Mikuláši. Cenu v kategórii čiastková obnova a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky získala Erbová sála v Dessewffyovskom kaštieli vo Finticiach.

V kategórii špeciálna cena za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky bol ocenený Kubínyiovský kaštieľ vo Vyšnom Kubíne. Porota udelila aj dve čestné uznania, a to pre projekt Vila Dr. Lüleya v Zlatých Moravciach a pre projekt Zámok v Hlohovci.

Majitelia všetkých národných kultúrnych pamiatok sa mohli so svojimi projektmi prihlásiť do konca januára tohto roka.

Football news:

Turkey conceded 7 goals at the Euro - like its three group rivals in total
Italy with a total score of 32:0 won 11 matches in a row
Eden Hazard: Ramos is one of the best defenders in the history of football. I hope he still has everything ahead of him
Mancini replaced Donnarumma with Siriga in the 89th minute of Italy's game against Wales
Italy in the 1/8 finals of the Euro will play with Ukraine or Austria
Mancini's Italy have 30 consecutive games without defeat. This is a repeat of the record of the national team
37-year-old Pandev will finish his career in the national team of North Macedonia after Euro 2020