Slovakia

Rezort obrany: Časť vojakov by sa mohla vrátiť na misiu v Iraku

V priestore operácie Resolute Support Afganistan však naďalej zostáva len nevyhnutný personál.

Bratislava 5. augusta (TASR) - Časť vojakov Ozbrojených síl (OS) SR stiahnutých z operácie NATO v Iraku v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 by mohla byť opäť nasadená na misiu v auguste a októbri. V priestore operácie Resolute Support Afganistan naďalej zostáva len nevyhnutný personál, tento mesiac sa uskutoční jeho rotácia. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

V mieste operácií zostali po prehodnotení bezpečnostnej situácie v mieste nasadenia a zhodnotenia hygienicko-epidemiologickej situácie vojaci zaradení do kategórie "essential personel", teda nevyhnutní na plnenie základných úloh. "Tí, ktorí boli operačnými veliteľstvami posúdení a zaradení do kategórie ako 'non essential personel' (personál plniaci podporné úlohy), sú stále na území Slovenska v tzv. stand-by fáze, čo znamená, že sú pripravení na opätovné vyslanie na plnenie úloh v priestore operácií," priblížila hovorkyňa.

Pre opatrenia spojené s pandémiou nového koronavírusu stiahol rezort obrany v apríli z operácie Resolute Support v Afganistane 29 profesionálnych vojakov. Na mieste operácie zostalo 20 príslušníkov OS SR, ktorí tam plnia úlohy v oblasti výcviku afganských bezpečnostných zložiek. O stiahnutí šiestich zo siedmich vojakov z misie v Iraku informovalo MO SR v júni.

Football news:

Zinedine Zidane: Real Madrid will have a chance to win trophies if we play as we did after the quarantine
Solskjaer on penalty: Tough decision. De Gea made an incredible save, but the rules are the rules
It's time to learn the names of new Borussia heroes. Now there are 17-year-old boys making goals
Paulo Fonseca: it's Important to bring Smalling back to Roma. We have only 3 Central defenders
Arteta about 2:1 with West ham: Arsenal made life difficult for themselves with losses, but they fought and believed in victory
Palace midfielder Townsend: Could have beaten Manchester United with a bigger difference. We had moments
Philippe Coutinho: I am motivated and I want to work hard to make everything work out well on the pitch