Ursula von der Leyen

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: archívne, SITA/AP

Nedávne rozhodnutie poľského ústavného súdu spochybňujúce nadradenosť práva Európskej únie (EÚ) ohrozuje základy bloku. Vyhlásila to v utorok predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

„Nemôžeme a nedovolíme, aby boli ohrozené naše spoločné hodnoty… Právny štát je lepidlo, ktoré spája našu úniu,“ povedala Von der Leyenová v Európskom parlamente (EP).

Vzťahy pokorili nové dno

Vzťahy medzi Poľskom a EÚ sa začiatkom tohto mesiaca dostali na nové dno po tom, čo poľský ústavný súd rozhodol, že poľské zákony majú prednosť pred zákonmi bloku 27 krajín, do ktorého Poľsko vstúpilo v roku 2004.

Rozkol vyvrcholil na plenárnom zasadnutí EP, kde neskôr v utorok vystúpi s prejavom aj poľský premiér Mateusz Morawiecki. V centre sporu je otázka, kto by mal mať v rámci EÚ väčšiu moc – či jednotlivé štáty nad svojimi občanmi, alebo inštitúcie EÚ nad členskými štátmi.

Táto otázka bola hlavným hýbateľom odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ a vyvoláva vášne aj v niekoľkých východoeurópskych a stredoeurópskych krajinách vrátane Poľska a Maďarska.

EK pripravuje kroky proti poľskej vláde

EK v reakcii na rozhodnutie ústavného súdu v súčasnosti pripravuje právne kroky proti poľskej vláde. Poslanci Európskeho parlamentu chcú, aby použila dosiaľ nevyužité opatrenie – mechanizmus vyplácania finančných prostriedkov EÚ podmienený dodržiavaním právneho štátu.

Komisia sa tiež zatiaľ zdržala schválenia poľského národného plánu obnovy v hodnote 23,9 miliardy eur v podobe grantov a 12,1 miliardy eur v pôžičkách pre spor o nezávislosť poľských súdov, slobodu tamojších médií a LGBT práva.