Slovakia

Ruskom otriasli demonštrácie a policajná brutalita: Neľútostné zatknutie Navaľného spolupracovníčky

Len v Moskve ich prišlo protestovať približne 40-tisíc. Všetkých však šokovala najmä následná policajná brutalita. Ťažkoodenci zo špeciálnych jednotiek OMON a ďalších oddielov mlátili demonštrantov hlava-nehlava. Mnohí skončili s krvavými zraneniami. Policajti pozatýkali po celom Rusku vyše tritisíc ľudí vrátane Navaľného manželky Julije (44).

Strážcovia ideológie kremeľských mocipánov v uniformách pripomínajúcich hrozivé ninja-korytnačky mlátili obuškami do každého, kto im prišiel pod ruku. Nehľadeli ani na vek, naháňali, bili a zatýkali aj deti a starcov. Pani, ktorú policajt kopol do brucha a udrela si hlavu o zem, je vo vážnom stave v nemocnici. V rukách polície skončila aj Julija Navaľná, manželka momentálne najobávanejšieho soka ruského prezidenta Putina.

Brutálnym spôsobom policajti zatkli aj Navaľného pravú ruku, právničku Ľubov Sobolovú. V momente, keď stála v hlúčiku novinárov a odpovedala na ich otázky, nabehli na miesto ťažkoodenci a novinárov odstrčili ako pierka. Jeden z nich schmatol opozičnú političku a policajná eskorta ju odvliekla preč.

Prišli aj v mraze

Demonštrantov neodradila nielen hrozba policajného násilia, ale ani ľadové počasie. V Omsku v čase protestov namerali -30 °C a v Jakutsku až -52 °C. Demonštrácie za prepustenie Navaľného sa konali vo viac ako stovke ruských miest, ale tiež napríklad v Berlíne či v Haagu.

Policajti obkľúčili a zatkli Navaľného manželku (v strede).
Otvoriť galériu

„Už mám dosť toho, ako sa ich bojíme! Neprišiel som sem len za seba a za Navaľného, ale aj za svojho syna, pretože táto krajina nemá budúcnosť,“ zhrnul pocity mnohých demonštrantov 53-ročný Moskovčan Sergej Radčenko. „Rusko sa zmenilo na trestaneckú kolóniu!“ pridala sa k nemu ďalšia demonštrantka.

Policajná brutalita v ruských mestách šokovala aj zahraničie. Vážne znepokojenie vyslovil šéf európskej diplomacie Josep Borrell a pridalo sa aj americké ministerstvo zahraničia. To vyzvalo Putinov režim, aby prepustil „všetkých, ktorí boli zadržaní za uplatňovanie si svojich univerzálnych práv“.

Washington tiež žiada okamžité a bezpodmienečné prepustenie samotného Navaľného. Toho zatkli priamo na moskovskom letisku hneď po prílete z Nemecka, kde sa liečil po otrave nervovoparalytickou látkou novičok.

Football news:

Three Barca players under the age of 19 have scored in La Liga this season. This is a tournament record
Mbappe has scored 7 goals in his last 4 matches
Andrea Pirlo: Juventus started 20 minutes late. But I liked the reaction of the team
Ronald Koeman: There are no excuses at Barca for playing young people. So it is even more pleasant to win
Federico Chiesa: For Juventus, every match is now like a final: in Serie A, in the Champions League and in the Cup
Juventus is 1 point behind Milan and 7 points behind Inter. The teams have 25 matches each
Moriba scored for Barca in La Liga in 18 years and 46 days. Only Messi, Fati, Pedri and Krkic have done it before