Slovakia

Slovenská filharmónia môže v Koncertnej sieni privítať už 250 návštevníkov

Zdroj: Peter Brenkus

Slovenská filharmónia môže na základe uvoľnenia opatrení a informácií zverejnených v kultúrnom semafore privítať v Koncertnej sieni SF už 250 návštevníkov. Vo štvrtok (13. 5.) odohrá symfonický koncert opäť so svojimi abonentmi a návštevníkmi. Koncert z Reduty so začiatkom o 19.00 h odvysiela aj v priamom prenose na stream. filharmonia.sk.

Na úvod zaznie pod taktovkou hosťujúceho dirigenta Adriana Prabavu koncertná predohra Karneval, op. 92 Antonína Dvořáka, jedna z najznámejších a najčastejšie hrávaných skladieb českého skladateľa. Skomponoval ju v roku 1891 ešte pred odchodom do Ameriky.

Koncert bude pokračovať Brahmsovými Variáciami na Haydnovu tému, op. 56. "Vznikli v bavorskom Tutzingu, známom výletnom stredisku pri Starnberskom jazere, kam sa skladateľ uchýlil v letných mesiacoch 1873. Variácie boli skladateľovým predstupňom k tvorbe symfónií, o tri roky neskôr skomponoval svoju prvú symfóniu c mol," poznamenala tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova.

S menom skladateľa Maxa Brucha si hudobní priaznivci automaticky vybavia jeho Koncert pre husle g mol. Na svojom konte však má opery, piesne, zbory a tiež symfónie. V druhej polovici koncertu zaznie skladateľova Symfónia č. 3 E dur, op. 51, ktorú skomponoval v roku 1882 na objednávku Filharmonickej spoločnosti v New Yorku.

Od pondelka sa zvyšujú povolené počty divákov na kultúrnych podujatiach

Od pondelka 10. mája sa zvyšujú povolené počty divákov na kultúrnych podujatiach v červených a ružových okresoch. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Informovala o zom hovorkyňa úradu Daša Račková.

Na štvrtkový symfonický koncert SF prednostne pozýva držiteľov abonentiek Populárneho cyklu C. "Vzhľadom na obmedzený počet návštevníkov je potrebné vyzdvihnúť si vopred voľnú vstupenku (po predložení abonentky) v pokladnici SF," dodala Tolstova s tým, že dopredaj vstupeniek pre nových záujemcov bude od stredy 12. mája. Platba za vstupenku je možná iba bezhotovostne.

Koncerty s publikom pokračujú v SF dvoma symfonickými koncertmi – v piatok 21. mája uvedie výber Slovenských tancov Petra Breinera pod taktovkou skladateľa. V piatok 28. mája zaznie koncert orchestra Slovenská filharmónia a Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou Daniela Raiskina, šéfdirigenta SF.

Staré Mesto pripravuje kultúrne leto na nábreží, môžete sa vyjadriť v dotazníku

 Bratislavské Staré Mesto pripravuje druhý ročník Staromestského kultúrneho leta na nábreží. Pri tejto príležitosti dáva obyvateľom možnosť zhodnotiť vlaňajšie podujatia konajúce sa na Rázusovom nábreží, prípadne predostrieť návrhy na vylepšenia tento rok. Mestská časť preto na tento účel zverejnila na svojej webovej stránke i sociálnej sieti dotazník.

(TASR)

Football news:

Smertin recalls Euro 2004: he almost fought in the joints, defended against the young Cristiano and understood the excitement of the Bridge
Gareth Southgate: We shouldn't be football snobs. In matches with top teams, diversity is important
Leonid Slutsky: I am still sure that the Finnish national team is the outsider of our group. They were very lucky against Denmark
I'm not a racist! Arnautovic apologized for insulting the players of the national team of North Macedonia
Gary Lineker: Mbappe is a world-class star, he will replace Ronaldo, but not Messi. Leo does things that others are not capable of
The Spanish fan has been going to the matches of the national team since 1979. He came to the Euro with the famous drum (he could have lost it during the lockdown)
Ronaldo removed the sponsored Coca-Cola at a press conference. Cristiano is strongly against sugar - does not even advertise it