Plyn, plynovod

Španielska ministerka pre ekologickú transformáciu a demografické výzvy Teresa Riberová sa stretla s predstaviteľmi Alžírska.

Predložila požiadavku, aby severoafrická krajina garantovala dodávky zemného plynu pre Španielsko po tom, čo Alžírsko tento víkend uzavrie plynovod vedúci cez územia susedného Maroka.

Španielsko sa spolieha na dovoz

Napriek tomu, že Španielsko patrí k svetovým lídrom vo využívaní veternej a solárnej energie, stále sa do značnej miery spolieha na dovoz energie, pričom asi tretinu zásob mu poskytuje Alžírsko. Španielski predstavitelia sa obávajú, že nedostatok dodávok ešte zhorší už beztak rýchly rast cien energií.

Riberovej cesta do Alžíru sa uskutočnila iba mesiac po tom, čo na rovnakom mieste rokoval o dodávkach plynu španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares.

Platnosť dohody čoskoro vyprší

Ostatných 25 rokov prúdil plyn z Alžírska do Španielska okrem iného i plynovodom cez Maroko. Platnosť dohody však vyprší v nedeľu a keďže alžírsko-marocké vzťahy sú naštrbené pre spor týkajúci sa Západnej Sahary, Španieli sa obávajú, že budú obeťou tohto diplomatického sporu.

Plynovod, ktorý vedie naprieč severozápadnou Afrikou a do Európy sa dostáva v Gibraltárskom prielive, privádzal do Španielska 10 percent všetkých zásob plynu. Z Alžírska však vedie ešte jeden plynovod, a to smerom k mestu Almería na juhovýchodnom pobreží Španielska, ktorým Španieli zabezpečujú 16 percent svojich zásob plynu.