Slovakia

Tourmalet je bolesť ukrytá v nesmrteľnosti

V jeho hlave sa začal rodiť diabolský plán. Z pohľadu dnešných dní úžasná myšlienka, ktorá spravila z Tour de France výnimočné preteky, pre cyklistov, ktorí 21. júla 1910 vysadli na svoje stroje, je to však iba obyčajné barbarstvo.

"Títo bastardi chcú iba naše skalpy,“ frflal Lucien Petit-Breton, dvojnásobný víťaz Tour, keď sa o pol štvrtej ráno vydal na 326 kilometrov dlhú trať premiérovo vedúcu cez legendárny Tourmalet.

Sto frankov

Dva dni predtým vyhral horskú etapu z Perpignanu do Luchonu Francúz Octave Lapize a favoritom bol aj tentoraz. Keď sa hrboľatá cesta začala dvíhať k nebu, nohy ho prestali poslúchať. Zosadol a bicykel tlačil so zaťatými zubami.

Spoločnosť mu robili iba pastieri oviec a kdesi v diaľke aj medvede, ktoré prichádzali zo španielskej strany pyrenejských hôr. Z obrovských kúdolov prachu sa zrazu vynoril sprievodný voz a Lapize so zlostným výrazom vykríkol: "Obyčajní vrahovia!“

Vrchol Tourmaletu zdolal v sedle jedine Gustave Garrigou a okrem večnej slávy mu zostalo ako spomienka na cyklistické peklo aj sto frankov od organizátora pretekov. Nadľudský výkon…

Na Pyreneje počas prvých siedmich ročníkov Tour de France nikto ani len nepomyslel. Keď sa však pripravoval itinerár na rok 1910, blízkemu priateľovi zakladateľa Tour – Alphonsovi Steinesovi – skrsla v hlave šialená myšlienka.

Vyžmýkať z pretekárov posledné zvyšky síl a zároveň niekoľkonásobne zvýšiť predaj sponzorských novín.

Ďalej už nejdem

O ceste na Tourmalet sa vedelo iba málo, a tak už v januári, keď hory boli ešte pod snehom, sa Steines vydal na prieskum. Autom sa však dostal iba tri kilometre pod vrchol a ďalej ho už odmietol sprevádzať aj šofér znalý miestnych pomerov.

„Ďalej už nejdem, je šesť hodín, čoskoro bude tma. V tom čase sem prichádzajú medvede,“ zúfal. A tak Steines pokračoval sám. Malému pastierovi oviec sľúbil, že ak ho privedie na Tourmalet, dostane mincu. A ak s ním zvládne aj ďalší kopec, bude ďalšia. Presviedčal, ale nepochodil.

„Musím sa vrátiť domov, inak ma naši zabijú,“ vravel chlapec.

Blížila sa noc a na Steinesove volanie o pomoc odpovedali už iba ovce svojimi zvonmi. Pošmykol sa, spadol do ľadového potoka, z ktorého sa vyškriabal späť na cestu, aby svoje trápenie definitívne ukončil vo vysokom snehu.

O tretej ráno ho našiel záchranársky tím a zviezol do Bareges. Keď polomŕtvy Steines obžil, vyskočil z postele a ihneď poslal do redakcie L'Auto telegram. „Prešiel som Tourmalet. STOP. Vynikajúca cesta. STOP. Absolútne vhodná.“

A tak o mesiac už stáli na štarte z Luchonu do Bayonu všetci favoriti…

Na začiatku kapitoly menom Tourmalet bola jedna veľká lož. Odvtedy však najťažšia pyrenejská prekážka nastavuje cyklistom to najpravdivejšie zrkadlo. Viac ako 17 kilometrov dlhé stúpanie na vrchol, ktorý je vo výške 2115 metrov, oddelí tých najlepších a najvytrvalejších od ostatných.

Kilometre driny

Tourmalet je priesmykom, bránou medzi pohoriami – situovať dojazd etapy na jeho vrchole je veľmi ťažké. Oveľa častejšie sa využíva v kombinácii s inými kopcami. Tohtoročný cieľový dojazd priamo na hore bude iba tretím v histórii Tour.

V roku 1974 sa tam prvýkrát radoval Jean-Pierre Danguillaume, v sezóne 2010 zasa známy Luxemburčan Andy Schleck.

Videopreview 14. etapy Tour de France 2019 s Lukášom Timkom.

Až štyrikrát sa na jeho vrchole objavil ako prvý najlepší vrchár v histórii – Federico Bahamontes. Takouto bilanciou sa nemôže pochváliť nikto iný.

Tourmalet videl v roku 1969 aj nezabudnuteľný výkon Eddyho Merckxa, ktorý po sólovej jazde dlhej 120 kilometrov vyhral etapu s 8-minútovým náskokom. Merckx bol zároveň posledným jazdcom, ktorý pokoril legendárny vrchol na prvom mieste a zároveň v tom roku vyhral celé podujatie.

Skúsenosť s Tourmaletom má aj bývalý slovenský cyklista Peter Velits. Jeho spomienky na drastické stúpanie sú silné, ale podľa všetkého nie práve najkrajšie.

„Pre mňa to bola jednoznačne najťažšia a zároveň najneobľúbenejšia skúška na celej Tour de France. Tourmalet je 30 kilometrov neustálej driny,“ prezradil.

Je zrejmé, že na najslávnejšom pyrenejskom kopci sa za viac ako sto rokov až tak veľa nezmenilo. Kamenistú, často nezjazdnú cestu nahradil hladký asfalt, pribudli reštaurácie, ale drina zostala. Na Tourmalete to inak jednoducho nejde.

Football news:

Stefano Pioli: teo can become one of the best extreme defenders in the world
Arteta wants Ceballos to stay at Arsenal: he has become a really important player for us
Mourinho on son and Lloris clash: It's beautiful. If you want to blame someone, it's me
Real Madrid players will refuse bonuses for all the trophies they win this season
Barcelona are confident that they will sign Lautaro by October. Inter wants 90 million euros and one player
Aitor Karanka: If there is a team that can win back against Manchester City, it is real
Juventus and Atletico have started talks about the transfer of Lacazette. Inter are also Interested in him