Slovakia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Tréner Suja nominoval na novembrové zápasy 14 hráčok

Na európsky šampionát sa prebojujú víťazky skupín a štyri najlepšie tímy z druhých miest.

Bratislava 28. októbra (TASR) – Slovenská ženská basketbalová reprezentácia odštartuje v novembri kvalifikáciu o postup na majstrovstvá Európy 2023 v Slovinsku a Izraeli. Na úvodné zápasy s Talianskom (11. novembra v Piešťanoch) a Švajčiarskom (14. novembra vo Fribourgu) si hlavný tréner Juraj Suja pozval 14 hráčok.

Jadro tímu tvoria overené reprezentantky, ktoré absolvovali predchádzajúcu úspešnú kvalifikáciu i samotný európsky šampionát v Španielsku. Debut si odkrútia Dominika Rusiňáková, Ema Rodáková, Alexandra Buknová a po dlhšej pauze sa v nominácii objavili pivotky Klaudia Lukačovičová a Žofia Hruščáková. Z nominovanej štrnástky sa pred každým kvalifikačným stretnutím určí finálna dvanástka. Tím sa spoločne stretne v nedeľu 7. novembra v Piešťanoch.

„Verím, že sa nám podarilo vybrať tú najlepšiu možnú štrnástku z hráčok, ktoré sú zdravotne v poriadku a sú pripravené reprezentovať v tomto dôležitom dvojzápase. Pevne dúfam, že sa to odzrkadlí na bojovnosti a motivácii hrať za Slovensko, aby sme položili dobrý základ smerom k ďalšiemu programu kvalifikácie," uviedol v tlačovej správe Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Suja.

Menšie zmeny nastali v realizačnom tíme. Trénerský štáb rozšíril na pozícii druhého asistenta Miloslav Michalík. Novým fyzioterapeutom družstva sa stal Michael Bujňák a realizačný tím doplnila masérka Erika Šerfőzőová.

Slovenky čaká hneď na úvod kvalifikácie favorit skupiny Taliansko. Zápas hostí piešťanská Diplomat aréna vo štvrtok 11. novembra o 18.00 h.

„Taliansko je silný súper, ktorý má veľmi dobrú generáciu hráčok, hrajú fyzický basketbal a majú na každej pozícii kvalitu a skúsenosti. Tento zápas môže byť z hľadiska postupových vyhliadok kľúčový. Hoci nie sme favorit, budeme mať výhodu domáceho prostredia a pôjdeme sa pobiť o víťazstvo, aby sme si pootvorili postupové dvere hneď v prvom kvalifikačnom okne," uviedol Suja.

Duel prebehne v režime „kompletne zaočkovaní" s maximálnou možnou kapacitou 900 fanúšikov. Predaj vstupeniek prebieha prostredníctvom siete Ticketportal i priamo v Diplomat aréne počas pracovných dní v čase 11.00 do 14.00 h.

Druhý zápas v tomto kvalifikačnom cykle odohrajú Slovenky vo švajčiarskom Fribourgu proti domácemu výberu v nedeľu 14. novembra o 17.00 h.

„Švajčiarsko je nepríjemný súper a ženský basketbal je v tejto krajine na vzostupe. Má niekoľko veľmi šikovných hráčok a ich majstrovský tím z Fribourgu sa pravidelne predstavuje v Eurocupe. V tomto stretnutí by sme mali byť papierový favorit, čo budeme chcieť potvrdiť, no určite to nebude jednoduché," uviedol pre SBA Suja.

Jeho zverenky sa v H-skupine stretnú ešte s Luxemburskom a zabojujú o trinástu účasť na ME. Kvalifikáciu tvorí osem štvorčlenných a dve trojčlenné skupiny. Na európsky šampionát sa prebojujú víťazky skupín a štyri najlepšie tímy z druhých miest. Postupujúca štrnástka sa pripojí k organizátorom záverečného turnaja ME 2023, ktoré sa uskutočnia v Slovinsku a Izraeli. Dejiskami budú mestá Tel Aviv, Celje a Koper.

Nominácia SR:

Michaela Balážová (Young Angels Košice), Barbora Bálintová (ZVVZ USK Praha/ČR), Alexandra Buknová (MBK Ružomberok), Nikola Dudášová (PEAC Pécs/Maď.), Žofia Hruščáková (bez klubovej príslušnosti), Ivana Jakubcová (AZS UMCS Lublin/Poľ.), Klaudia Lukačovičová (Cadí La Seu/Šp.), Natália Martišková (Piešťanské Čajky), Alica Moravčíková (Treviso/Tal.), Sabína Oroszová (UNI Győr/Maď.), Miroslava Praženicová (MBK Ružomberok), Veronika Remenárová (Herner TC/Nem.), Ema Rodáková (Young Angels Košice), Dominika Rusiňáková (Piešťanské Čajky)

Realizačný tím:

Juraj Suja (hlavný tréner), Peter Jankovič (asistent trénera), Miloslav Michalík (asistent trénera), Tomáš Horký (manažér), Ján Meszároš (lekár), Michael Bujňák (fyzioterapeut), Erika Šerfőzőová, Marián Vlkovič (maséri)