Slovakia

Turecko odsúdilo dohodu medzi Izraelom a Spojenými arabskými emirátmi

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Po podpise uvedenej dohody, ku ktorému ešte nedošlo, by sa Spojené arabské emiráty po Egypte a Jordánsku stali treťou arabskou krajinou, ktorá by s Izraelom nadviazala aktívne diplomatické vzťahy.

Istanbul 14. augusta (TASR) – Turecko sa dnes pridalo k Iránu a odsúdilo dohodu medzi Izraelom a Spojenými arabskými emirátmi, ktorú označilo za zradu. Informovala o tom agentúra AFP.

„Spojené arabské emiráty sa snažia (túto dohodu) prezentovať ako čin sebaobetovania pre Palestínu, v skutočnosti však pre naplnenie svojich záujmov palestínske ciele zrádzajú. Dejiny a svedomie ľudí žijúcich v tomto regióne im toto pokrytecké správanie nikdy nezabudnú a neodpustia," píše sa v oficiálnom vyjadrení tureckého ministerstva zahraničia.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dlhodobo obhajuje práva obyvateľov palestínskych území a odcudzuje zásahy Izraela na západnom brehu rieky Jordán (v Predjordánsku).

Izrael v rámci dohody súhlasil s tým, že pozastaví svoje plány na pripojenie židovských osád a ďalších území v okupovanom Predjordánsku.

Dosiahnutie prelomovej dohody oznámil vo štvrtok na Twitteri americký prezident Donald Trump, pričom zverejnil aj príslušné spoločné vyhlásenie USA, SAE a Izraela.

Po podpise uvedenej dohody, ku ktorému ešte nedošlo, by sa SAE po Egypte a Jordánsku stali treťou arabskou krajinou, ktorá by s Izraelom nadviazala aktívne diplomatické vzťahy.

Football news:

Conte on 4:3 with Fiorentina: impressed with Inter's attack. We didn't have enough balance, we paid for it
Zidane about 3:2 with Betis: real can get better and will. A difficult game, but we believed in winning until the end
Dest said goodbye to the Ajax players and will fly to Barcelona today (Gerard Romero)
Vidal made his debut for Inter in the match against Fiorentina
Barcelona will only consider Zinchenko if Firpo leaves
The referee after VAR for a foul on Jovic removed defender Betis Emerson
Lampard replaced Kepu, but got 0-3 from West Brom in the first half. Then Chelsea got together and gave a comeback of the weekend: only the pupils scored